Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przemiana bohatera literackiego - rozwiń temat w kontekście dowolnie wybranych przykładów literackich. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Perypetie głównego bohatera powieści nierzadko stanowią oś, wokół której oscylują wszystkie inne wydarzenia. Zatem pisarze starają się jego losy uczynić jak najbardziej barwnymi i skomplikowanymi.

Sienkiewiczowska powieść „Potop” to fabularyzowany zapis siedemnastowiecznej wojny polsko-szwedzkiej oraz opis mentalności szlachty w tamych czasach. Głównym bohaterem powieści jest Andrzej Kmicic, szlachcic porywczy i waleczny, który swoimi czynami uraża króla Rzeczpospolitej oraz zniechęca do siebie Oleńkę, wybrankę serca. W pewnym momencie Kmicic postanawia odkupić swoje winy względem ojczyzny. Podczas licznych bitew podejmuje się niebezpiecznych działań i z narażeniem swojego życia przyczynia się do ratowania ojczyzny. Kmicic ratuje swoich przyjaciół z rąk wroga (Zagłoba, Skrzetuski), eskortuje króla Jana Kazimierza oraz ofiarnie broni go przed Szwedami, a także bierze aktywny i brawurowy udział w obronie Jasnej Góry. Nagrodą za przemianę jest nie tylko całkowita rehabilitacja Kmicica w oczach króla i Rzeczpospolitej, ale również ślub z ukochaną Oleńką.

Inny bohater literacki, tytułowy bohater dzieła Goethego „Faust” podpisuje pakt z diabłem. W zamian za duszę, która...

Podobne wypracowania