Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sławomir Mrożek „Wesele w Atomicach” - charakterystyka bohaterów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór „Wesele w Atomicach” jest na tyle krótki, iż o jego bohaterach nie możemy powiedzieć zbyt wiele. Warto jednak choć na chwilę zatrzymać się na tych postaciach, ponieważ nie należy ich lekceważyć tylko dlatego, że nie są oni w pełni przedstawieni, jak to ma miejsce w powieściach i dłuższych formach prozatorskich.

Główną postacią w utworze jest narrator (narracja w opowiadaniu prowadzona jest w pierwszej osobie). To on opisuje nam okoliczności uroczystości weselnej, a także samą zabawę. Nie wiemy o nim wiele, jedynie to, że na co dzień zajmuje się walcowaniem blachy na zimno, jest więc pewnego rodzaju rzemieślnikiem. Z rodziną panny młodej zna się dość blisko, wnioskujemy, że przyjaźni się z jej bratem, który zaprasza go na uroczystości weselne.

Podobnie jak pozostali bohaterowie, mówi gwarą, a sprawy postępu technologicznego traktuje jak coś naturalnego i wpasowującego się w rzeczywistość, w której żyje. Na weselu trzyma się raczej na uboczu, a kiedy dochodzi do bójki między gośćmi, woli się oddalić i nie brać w niej udziału. Przez promieniowanie wynikłe z konfliktu przy użyciu broni atomowej, zostaje jednak zamieniony w coś w rodzaju owada, gdyż wyrastają mu dodatkowe kończyny i chitynowy pancerzyk,...

Podobne wypracowania