Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” - jak zmienił się Colin pod wpływem Mary, Dicka i tajemniczego ogrodu?

Colin Craven jest jednym z bohaterów powieści „Tajemniczy ogród”. Początkowo jest postacią bardzo tajemniczą, Mary Lennox domyśla się jego obecności jedynie na podstawie rozchodzących się nocą po posiadłości krzyków chłopca.

Colin jest bardzo rozkapryszonym, nerwowym chłopcem, który budzi postrach całej służby. Swoimi atakami histerii wymusza posłuszeństwo na ludziach opiekujących się nim, wciąż jest niezadowolony, grymaśny i nieszczęśliwy. Nie szanuje służby, swoimi zachciankami i ciągłymi skargami budzi jej niechęć. Colin jest również bardzo rozpieszczony i egoistyczny, ojciec spełnia każdą jego materialną zachciankę. Chłopiec wmówił sobie, że jest śmiertelnie chory, po domu porusza się wyłącznie na wózku, nigdy nie wychodzi na świeże powietrze. Ojciec Colina - Archibald nie opiekuje się swoim synem spychając ten ciężar na służbę. Nie chce rozmawiać z chłopcem ani zbyt często go widywać, ponieważ Colin przypomina mu o jego żonie, która zmarła, wydając na świat syna. Colin jest więc przepełniony goryczą, a urojona choroba jest karą, jaką nieświadomie nałożył na siebie chłopiec obwiniając się o śmierć matki i brak zainteresowania ojca.

Po poznaniu Mary Lennox, życie Colina ulega diametralnej zmianie. Mary to dziewczynka o silnym charakterze, która nie pozwoliła Colinowi sobą rządzić. Szybko utemperowała charakter chłopca, nie zwracając uwagi na jego ataki szału czy histerie. Gdy Colin źle się zachowywał Mary po prostu nie chciała się z nim bawić. Dzięki Mary i Dickowi chłopiec odkrył świat dziecięcych zabaw, śmiechu i radości. Pielęgnowanie tajemniczego ogrodu spowodowało, że w chłopca wstąpiły nowe siły życiowe, czuł się potrzebny i akceptowany. Dzieci namawiały go do ciągłych ćwiczeń tak, aby mógł chodzić o własnych siłach. Colin znalazł w sobie radość życia, odkrył, że przyjaźń i pomoc innym są najlepszą receptą na samotność. Wydaje się, że najważniejsze było dla chłopca poczucie, że zainteresowanie nim Mary i Dicka nie wynika z obowiązku, lecz z sympatii. Colin poczuł się tym dowartościowany, uwierzył, że może prowadzić normalne życie. Pragnie odbudować swoje relacje z ojcem, w czym bardzo wspiera go Mary. Po wielu dniach systematycznych ćwiczeń chłopcu udaje się wyjść o własnych siłach naprzeciw powracającemu z podróży ojcu.

„Tajemniczy ogród” pokazuje więc siłę przyjaźni i miłości, które są najważniejsze w życiu każdego człowieka. Z książki wyczytać można również gloryfikację natury i przekonanie, że życie w zgodzie z przyrodą przywraca człowiekowi siły witalne i chęć do życia.

Podobne wypracowania do Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” - jak zmienił się Colin pod wpływem Mary, Dicka i tajemniczego ogrodu?