Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Nasza szkapa” - opracowanie noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Nasza szkapa” to nowela autorstwa pozytywistycznej pisarki Marii Konopnickiej, która ukazuje bardzo ubogie i naznaczane nieszczęściami życie rodziny Mostowiaków.

Narratorem utworu jest Wicek, który mieszka wraz z rodzicami i rodzeństwem w bardzo ubogiej kamienicy w warszawskiej dzielnicy Powiśle. Przybliża on wydarzenia z pełnego niedostatku życia rodziny składającej się aż z pięciu osób – rodziców Anulki i Filipa oraz braci Wicka, Felka i Piotrusia.

Ponieważ nie było już pracy przy wożeniu żwiru, którą wykonywał ojciec i pozostało jedynie dużo mniej dochodowe przewożenie piasku, przy którym wykorzystywana była klacz, a matka chłopców była chora, Mostowiakowie musieli powoli wyprzedawać swej ostatnie, liche sprzęty domowe. Zaczęło się od łóżka, w którym spali chłopcy. Bracia nie byli tym zmartwieni, wiedzieli, że matka potrzebuje pomocy. Miał je kupić Żyd, z którym umówił się Filip. Ale zaproponowana cena musiała ulec zmniejszeniu, ponieważ łóżko było uszkodzone. Transakcja doszło do skutku dopiero, gdy Żyd otrzymał łóżko, poduszkę i kołdrę, a wszystko to miało jakieś mankamenty. 

Jednak kupione leki nie pomagały. Żyd kupował kolejne...

Podobne wypracowania