Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Nasza szkapa” - najważniejsza problematyka noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W „Naszej szkapie” Maria Konopnicka poruszyła problematykę związaną z okropnym losem, jakiego doświadczały dzieci z rodziny Mostowiaków.

Autorka w swej noweli ukazała portrety trzech chłopców, braci, którym przyszło żyć w bardzo ciężkich warunkach materialnych. Do biedy, którą znali na co dzień doszła jeszcze choroba matki i strata lepiej płatnej pracy przez ojca. Dzieci, choć przywykłe do niełatwej codzienności nie skarżyły się nigdy. Właściwie trwały w takim stanie rzeczy, ponieważ nie znały innej rzeczywistości, ale wszystkie pieniądze pochodzące z wyprzedawanego sukcesywnie dobytku przeznaczane były dla chorej. Głód stawał się wiec coraz bardziej dotkliwy.

Dwaj starsi chłopcy – Felek i Wicek – próbowali dzielnie znosić coraz gorszą sytuację w domu, ale dla najmłodszego Piotrusia stawała się ona zbyt dokuczliwa. Małe dziecko nie potrafiło poradzić sobie z wiecznym głodem, zimnem, niedogodnościami na każdym kroku. A w dodatku matka, której dzieci potrzebują, nie mogła się nimi opiekować, bo szarpana chorobą sama potrzebowała pomocy.

Konopnicka uczyniła opisy smutnej i tragicznej sytuacji w jakiej znaleźli się Mostowiakowie i ich synowie, jeszcze bardziej przejmującymi ze względu...

Podobne wypracowania