Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Walc” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W 1942 roku powstał „Walc” – wiersz o katastroficznym i profetycznym zabarwieniu jest charakterystyczny dla ówczesnego pisarstwa Czesława Miłosza. Jako współtwórca II Awangardy w swoich utworach poeta przyjmował postawę wyrażająca przeświadczenie o nieuniknionej zagładzie świat i wszystkich wartości. Podczas II wojny światowej, kiedy owa wizja się urzeczywistniła, Miłosz odszedł od poezji profetyczno-katastroficznej, choć pierwiastki obu postaw nadal przebrzmiewają w jego utworach.

Na kompozycję „Walca” składają się dwa opisy: balu i pożogi wojennej. Strofy 1-8 i 14-15 charakteryzują się melodyjnym rytmem, który jest odczuwany dzięki regularnemu rozłożeniu akcentów i dzięki obecności rymów krzyżowych. Ów rytm przywodzi na myśl tytułowy taniec, gdyż czytając wiersz słychać wyraźne opadanie i wznoszenie. W strofach 9-13 rym zachodzi tylko między wyrazem kończącym drugi i trzeci wers.

Opis balu pojawia się w trzech pierwszych strofach. Podmiot liryczny mówi jakby z perspektywy tańczącego – widzi on, jak rzeczy wirują wokół niego, odbijają się lustrze, jest w stanie dostrzec tylko fragmenty, nie całość. Ów impresjonistyczny opis potęguje dynamizm sceny. Wszystko...

Podobne wypracowania