Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Olga Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” - interpretacja, opracowanie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Olga Tokarczuk to wybitna, współczesna pisarka i eseistka. Książką, która przyniosła jej rozgłos była, wydana w 1996, powieść zatytułowana „Prawiek i inne czasy”.

Tokarczuk tworzy własny mit. Fabuła rozgrywa się w nieistniejącej wiosce nazwanej „Prawiekiem”, położonej – podobno – w samym środku Polski. Jest ona niemalże odcięta od reszty świata dwiema rzekami (symbolizującymi dwie przeciwne energie) oraz Lasem, w którym zaczyna się świat niewidzialny, tajemniczy i nieznajomy. Postacie z tego świata czasem przenikają do wioski, czasem współistnieją z realistycznymi bohaterami. Wejścia do granic wioski strzegą aniołowie. Prawiek jest wykreowany w taki sposób, że należy odczytywać go jako mikrokosmos, który skupia w sobie losy wszechświata.

Czas w Prawieku płynie inaczej. Tu od mijających lat ważniejsze są wątki mityczne i magiczne, czy trudne próby rozwikłania tajemnic psychiki ludzkiej. Jednocześnie czas płynie, mijają kolejne lata, dekady, mają miejsce ważne przemiany polityczne i społeczne – autorka opisuje niemalże sto lat z historii Polski (do lat 80-tych XX wieku). Daje to szansę spisania rodzinnej sagi, pogłębienia losu trzech pokoleń żyjących w Prawieku.

W powieści...

Podobne wypracowania