Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem „Syzyfowych prac” jest Marcin Borowicz. Czytelnik poznaje ośmioletniego chłopca, gdy rodzice – Helena i Walenty – oddają go na przygotowanie przed szkolne do Owczar, gdzie pan Wiechowski ma być jego nauczycielem. Rozstanie z rodzinnymi Gawronkami i nowa sytuacja są dla niego wielkim bolesnym przeżyciem. Wyrwany spod opiekuńczych skrzydeł matki musi być samodzielny. Nauka przychodzi mu jednak z trudem. Pobyt  w Owczarach zakorzenia w nim strach przed egzaminami. 

Marcin po kilku miesiącach to uczeń gimnazjum. Przyzwyczajony do niczym nieograniczonej wolności wiejskiej bardzo odczuł bark przestrzeni w mieście. W szkole nadal nauka sprawia mu trudności, a w dodatku nie jest lubiany przez kolegów, którzy mu dokuczają. Dodatkowym ciosem jest śmierć matki, którą bardzo kochał. Zaniedbany uczuciowo przez ojca, który zapewnia mu jedynie pieniądze Marcin przestaje się uczyć, wagaruje. Po zdarzeniu z bronią zmienia się jednak i całą ufność pokłada w Bogu, a zmarła matka staje się powierniczą jego trosk. Jest dumny, gdy inspektor dzierżący władzę w gimnazjum wyróżnia go. To on wpaja mu niechęć do ojczyzny. Jest wrażliwy na krzywdy innych. Staje w obronie prześladowanego Andrzeja Radka....

Podobne wypracowania