Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Sachem” - charakterystyka Sachema

O Sachemie dowiadujemy się dużo wcześniej, jeszcze zanim jego postać pojawi się bezpośrednio w noweli Henryka Sienkiewicza. Pierwsza wzmianka o nim znajduje się w programie artystycznym przyjezdnego cyrku. Punkt drugi planu wystąpienia mówi bowiem o popisie znanego gimnastyka – sachema - „ostatniego potomka królów pokolenia i ostatniego z pokolenia” Czarnych Wężów. Następnie narrator przytacza legendę jego pochodzenia, którą w piwiarni opowiedział Hon. M. Dean.

Piętnaście lat wcześniej, a więc w okresie wojny niemieckich osadników z Indianami, dyrektor cyrku znalazł na Planos de Tornado starego Indianina, wycieńczonego z powodu ran. Był z nim dziesięcioletni chłopiec, którego, jak zdążył przed śmiercią wyznać ów starzec, jako ostatniego z rodu Czarnych Wężów i syna sachema – miał zostać wodzem.  Zabrali go ze sobą. Okazał się być na tyle zdolny, że został pierwszym akrobatą i najciekawszą atrakcją dla mieszkańców Antylopy, zwłaszcza tych, którzy nigdy nie mieli okazji oglądać Indianina.

Oczom czytelnika Sachem ukazuje się – podobnie jak publiczności zgromadzonej w cyrku - w momencie wejścia na arenę. Ubrany jest w tradycyjny strój indiańskiego wodza:...

Podobne wypracowania