Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej podzielić można na dwie grupy ze względu na warstwę społeczną. Arystokracja: Zygmunt, Klotylda i Andrzejowa Korczyńscy, Teofil Różyc. Ziemianie to: Benedyk, Emilia, Witold i Leonia Korczyńscy, Bolesław i Maria Kirło, Justyna Orzelska, Marta Korczyńska. Zaścianek: Janek, Anzelm, Fabian Bohatyrowiczowie i inni mieszkańcy wsi.

Justyna Orzelska. Jedna z głównych postaci utworu. Pierwotny tytuł powieści – Mezalians – dotyczył jej związku z mężczyzną z niższej klasy społecznej. Razem z ojcem jest rezydentką u wuja Benedykta Korczyńskiego. Dawniej zakochana w Zygmuncie, który okazał się nieodpowiedzialnym fircykiem. Jest to kobieta młoda, piękna, dobra i bez wahania z miłości do Janka Bohatyrowicz wybiera życie na wsi. Jest darzona sympatią i szacunkiem przez wszystkich i bardzo podoba się mężczyznom.

Jan Bohatyrowicz to ucieleśnienie zdrowia, urody i witalności wiejskiej. To syn Jerzego, który walczył ramie w ramię z Dominikiem i Andrzejem Korczyńskimi w powstaniu styczniowym. To szczery patriota, szanujący historię ziemi ojczystej. Jest bardzo pracowity, pogodny, rozmiłowany w ziemi, dobry i ma wspaniały głos. Zakochuje się z wzajemnością w Justynie.    

Benedykt...

Podobne wypracowania