Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przyjaźń w życiu i książkach - opracowanie tematu

Przyjaźń to najbardziej wartościowe uczucie, jakiego w życiu dostępują nieliczni, bo zdarza się niezwykle rzadko. Dzięki przyjaźni jesteśmy w stanie dokonać wielkich czynów. Rozświetla każdy nasz dzień. Przyjaźń w prawdziwym życiu jest bardzo trudna, poddawana jest wielu testom, trudnościom i problemom. Jeżeli już się pojawi, wyrasta w ciężkich warunkach. Przyjaciel to jednak ktoś, kto rozumie nasze myśli, możemy na niego liczyć w potrzebie.

W książkach odnajdujemy mnóstwo przykładów różnej przyjaźni. Bardzo charakterystycznym przykładem różnej przyjaźni określa F.H. Burnett w swojej powieści „Tajemniczy ogród”. Opowiada ona tam losy kilku głównych bohaterów - Mary Lennox oraz Colina Cravena. Pod wpływem ciężkiego dzieciństwa (oboje wychowywali się bez opieki rodziców, są dla otoczenia okropni, nie liczą się z uczuciami innych). Jednak, gdy trafiają na siebie wspólnie wpływająca swoje zachowanie. Zderzenie ich charakterów sprawia cuda. Dzieci zaprzyjaźniają się ze sobą, przestają dręczyć innych swoim zachowaniem. Chory Colin wstaje nawet na nogi, porzuca rozmyślania o śmierci. Przyjaźń staje się dla nich ważną wartością.

F.H. Burnett zarysowała tutaj przyjaźń z bardzo realistycznej perspektywy. Więzi, które zaczynają łączyć głównych bohaterów wydają się bardzo rzeczywiste, możliwe w normalnym życiu. Autor niczego nie przesładza, pokazuje jakie są cienie i blaski tego uczucia i robi to z nadzwyczajną wnikliwością w psychologię zachowań obu bohaterów. Z prostotą tłumaczy to wszystko czytelnikom.

Z kolei na przykład w trylogii J.R.R. Tolkiena „Władcy Pierścieni” autor przedstawia przyjaźń idealną. Główny bohater powieści - Frodo musi sprostać niełatwemu zadaniu zniszczenia Pierścienia Władzy w szczelinie Góry Przeznaczenia. Jest to wyprawa trudna, niemal niemożliwa do wykonania. W niebezpieczną przygodę wyrusza z Frodem jego przyjaciel - ogrodnik Sam. Hobbit nie odstępuje swojego pana na krok. Zawsze jest przy nim, nawet wtedy, gdy Frodo decyduje się iść dalej samotnie. Sam woli zaryzykować własne życie, aby tylko mógł pomóc Frodowi. Razem z nim idzie w głąb Mordoru - najstraszliwszego miejsca na ziemi.

W prawdziwym życiu już takiej przyjaźni nie ma. Zresztą jej więzi we „Władcy Pierścieni” są wyidealizowane. Na przywiązaniu Sama do Froda nie pada ani jedna rysa. Taka przyjaźń raczej nie miałaby miejsca w rzeczywistym świecie, bo teraz każdy myśli przede wszystkim o prywatnych, a nie innych korzyściach. Człowiek stara się wykorzystać każdą sytuację.

Wartym przytoczenia przykładem przyjaźni jest również ta opowiedziana w powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Ważne jest, aby wiedzieć, że książka ta powstała na podstawie faktów i to historycznych. Bohaterami lektury są prawdziwe postacie: Alek, Rudy i Zośka. Autor idealizuje wszystkich trzech bohaterów, a także istniejące między nimi relacje, jednak nie możemy zaprzeczyć, że właśnie tak było naprawdę. Chłopcy nieustannie wykazywali się odwagą, udowodnili też, że łączy ich jak najprawdziwsza przyjaźń.

Zarówno książki, jak i nasze codzienne życie pokazują, że przyjaźń istnieje. W książkach jest oczywiście o wiele bardziej wyidealizowana. W życiu widzimy jej prawdziwe, te bardziej realne oblicze. Dla drugiego człowieka można zrobić wiele - trzeba tylko chcieć i umieć nieść pomoc.

Przyjaźń to najważniejsza wartość w życiu każdego człowieka, a przynajmniej tak powinno być. Bo przyjaźń potrafi pokonać największe problemy. Przyjaźń to drugi człowiek, ciepły uśmiech w pochmurny dzień, dobra rada w trudnej chwili, wspólne milczenie, rozmowy, radość, smutek. Przyjaźń to wszystko, co daje nam szczęście w trudnej sytuacji.

Podobne wypracowania do Przyjaźń w życiu i książkach - opracowanie tematu