Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Świętoszek” jako dramat klasyczny - cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Molier tworzył we Francji w XVII wieku. Jest to okres rozwoju literatury klasycznej, a więc nawiązującej do wzorów antyku. Już renesans przyniósł odrodzenie się starożytnego modelu tragedii. Jednak komedia pozostawała nieco w cieniu. Molier nadał jej nową jakość, połączył antyczne wzorce z  dorobkiem włoskiej commedia dell’arte oraz rodzimą tradycją ludowej farsy.

Komedia starożytna rozwijała się przez wieki, a jej kształt zmieniał się wielokrotnie. Początkowo stanowiła po prostu wesołą pieśń chóru. Z czasem nabrała charakteru dramatycznego, obejmowała już wystąpienia dwóch chórów, przekomarzających się ze sobą. Dopiero później zaczęto rozpisywać komedie na role aktorów. Wiedzę o rozwoju gatunku i jego wyznacznikach czerpiemy głównie z „Poetyki” Arystotelsa. W przeciwieństwie do tragedii, gatunku wysokiego, komedia służyła zabawie i rozrywce. Nie była więc obwarowana licznymi wymogami formalnymi. Mogła posługiwać się potocznym, rubasznym językiem, dozwolonie były wszelkie chwyty, sceny przemocy, nadzwyczajne zwroty akcji, wszelkie nieprawdopodobieństwa.

Molier odwoływał się głównie do twórczości Arystofanesa z Aten (komedia stara) oraz Plauta (komedia średnioattycka)....

Podobne wypracowania