Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obraz i rola przyrody w „Sonetach krymskich” A. Mickiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Sonety krymskie” to cykl sonetów opisujących podróże Adama Mickiewicza po Krymie. Ukazuje w nich groźną i orientalną przyrodę, pokazuje piękne scenerie, które zwykle stają się źródłem jego wspomnień o dawno utraconej ojczyźnie. Wieszcz zadziwia plastycznością obrazów, obiektem jego opisów są nie tylko pejzaże, ale i pogoda, noc, dzień. Autor używa wielu środków stylistycznych, aby podziałać na wyobraźnię czytelnika i móc mu przedstawić obraz w jak najbardziej wiarygodny sposób, choć opisy są wyraźnie upoetycznione i wystylizowane.

W sonecie „Stepy akermańskie” Adam Mickiewicz zestawia ze sobą obrazy stepu i oceanu:

„Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu,
Wóz nurza się w zieloności i jak łódka brodzi”.

Każdy z sonetów poświęcony jest przyrodzie, która zawsze w jakiś sposób przybliża bohatera romantycznego (w tym przypadku Adama Mickiewicza) do „kraju lat dzieciństwa”. Morze w sonetach „Cisza morska” i „Żegluga” wywołują w bohaterze melancholię i narastającą tęsknotę za tym, co przeminęło, za ojczyzną, którą stracił na zawsze. W sonecie „Burza” autor ukazuje...

Podobne wypracowania