Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Urszula Kochanowska” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Bolesława Leśmiana pt: „Urszula Kochanowska” podejmuje temat śmierci i przemijania. Poeta zastanawia się nad tym, co dzieje się po opuszczeniu tego świata. Swoje rozważania snuje on nawiązując do Trenów Jana Kochanowskiego, który opłakiwał odejście ukochanej córki – Urszulki.

„Treny” Kochanowskiego były wyrazem ojcowskiego bólu po utracie dziecka. Podmiot liryczny zastanawia się nad losem dziewczynki, wyraża swoje cierpienie i smutek. Wszystko jednak odbywa się z perspektywy ojca, a Urszula pozostaje wielką niewiadomą, aż do czasu, gdy poecie ukazuje się zmarła matka i mówi, że Urszulka jest szczęśliwa w niebie. Porządek ten w swoim wierszu odwraca Bolesław Leśmian. Tutaj osobą mówiącą jest postać tytułowa. To jej oczyma oglądamy niebiańską rzeczywistość.

W jego wierszu ukazany został pobyt Urszuli Kochanowskiej w niebie. Kiedy tylko tam się pojawiła, Bóg powiedział: „(...) zbliż się do mnie, Urszulo! Poglądasz, jak żywa.../ Zrobię dla cię, co zechcesz, byś była szczęśliwa”. Największym marzeniem dziewczynki okazuje się pragnienie zobaczenia swojego domu w Czarnolesie oraz ukochanych rodziców. Najwyższy obiecuje Urszuli, że zrobi, co tylko może, by spełnić jej...

Podobne wypracowania