Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ken Kesey „Lot nad kukułczym gniazdem” - motyw buntu. Czy warto się buntować i czemu to ma służyć? Esej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Kesey'a wydany został w 1962 roku i od razu odebrany został  jako ważna książka, pewna metafora sytuacji społeczeństwa amerykańskiego w latach sześćdziesiątych. Dodatkową sławę i popularność powieści przyniosła ekranizacja autorstwa Milosa Formana , która powstała ponad dziesięć lat później, w połowie lat siedemdziesiątych. Znakomite role w filmie Formana zagrali Jack Nicholson w roli McMurphy'ego oraz Louise Fletcher w roli siostry Ratched.

Historia opowiedziana przez Kesey'a jest w zasadzie bardzo prosta – oto do szpitala psychiatrycznego przywieziony zostaje więzień, który pragnąc uniknąć odsiadywania wyroku, symuluje chorobę umysłową. McMurphy ma zostać zbadany przez specjalistów, których zadaniem jest określenie jego stanu. Główny bohater szybko przekonuje się, że miejsce, do którego trafił, jest być może jeszcze gorsze niż więzienie. Pacjenci poddawani są ścisłym rygorom, nie mogą opuszczać zakładu, jak automaty karmieni są pigułkami, wszelka próba sprzeciwu budzi zdecydowany opór personelu, a dyktatorską władzę w ośrodku dzierży siostra Ratched, kobieta z pozoru miła, ale zimna i wyrachowana.

McMurphy ze zdziwieniem stwierdza, że w zakładzie,...

Podobne wypracowania