Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda o smoku wawelskim - streszczenie

Dawno temu był sobie pewien znany i wspaniały gród, którym władał król Krak. Jego poddanym żyło się dobrze i bezpiecznie, ale niestety nagle w mieście spadła ogromna tragedia.

Pewnego dnia na zboczu wzgórza wawelskiego w jamie osiedlił się wielki i przerażający smok. Był bardzo duży, pokryty łuskami. Miał straszne zęby, a co najgorsze był ciągle głodny. Polował więc na zwierzęta i ptactwo domowe. Ale po jakimś czasie w królestwie nie było już żadnych zwierząt, a bestia wciąż był głodna. Wtedy król zdecydował, że będzie składał ofiary z ludzi, ponieważ nie widział innego wyjścia z tej trudnej sytuacji. Zwołał nawet radę swoich podwładnych i nakazał im pokonanie smoka, ale  niestety im się nie udało.

Wtedy król wysłał parobków, by ogłosili w całym grodzie, że poszukiwany jest śmiałek, który pokona bestię. Jeśli mu się uda, otrzyma wspaniałą nagrodę. Kiedy wieść rozeszła się wśród ludzi wielu odważnych zgłosiło się, by stanąć do walki z potworem. Kolejno walczyli, ale nikt nie zdołał zabić smoka. Król był zrozpaczony, nie wiedział, co powinien zrobić. Wtedy do miasta przybył pewien ubogi młodzieniec, Szewczyk Dratewka. Dowiedział się o problemie w grodzie i postanowił, że sam stanie do boju z bestią. Nie zamierzał jednak walczyć jak inni, miał wspaniały plan. Kupił owcę i wyjął wszystkie jej wnętrzności. Następnie wypchał zwierzę siarką i podrzucił je pod jamę strasznego smoka. Potwór poczuł zapach młodej owieczki i wyszedł ze swojej kryjówki. Był tak głodny, że od razu zjadł owcę. Siarka szybko zaczęła palić jego przełyk, bardzo bolał go brzuch i gardło, czuł, że płonie. Bez zastanowienia podszedł do rzeki i zaczął z niej pić. Pił i pił, aż w końcu jego brzuch stał się tak ogromny, że smok pękł.

Takim sposobem przebiegły Szewczyk pokonał złego smoka. Król bardzo się cieszył, a mieszkańcy grodu wreszcie odetchnęli z ulgą. Nie musieli już bać się potwora, nie lękali się wychodzić ze swoich domów. Bohater został wynagrodzony przez władcę. Król pozwolił poślubić mu swoją ukochaną córkę. Od tej pory biedny Szewczyk zamieszkał na zamku i żył długo i szczęśliwie. Natomiast legenda o smoku wawelskim jest znana niemal każdemu Polakowi. Na zboczu wzgórza wawelskiego można zobaczyć smoczą jamę, a także pomnik smoka ziejącego ogniem.

Podobne wypracowania do Legenda o smoku wawelskim - streszczenie