Legenda o smoku wawelskim - streszczenie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Dawno temu był sobie pewien znany i wspaniały gród, którym władał król Krak. Jego poddanym żyło się dobrze i bezpiecznie, ale niestety nagle w mieście spadła ogromna tragedia.
Pewnego dnia na zboczu wzgórza wawelskiego w jamie osiedlił się wielki i przerażający smok. Był bardzo duży, pokryty łuskami. Miał straszne zęby, a co najgorsze był ciągle głodny. Polował więc na zwierzęta i ptactwo domowe. Ale po jakimś czasie w królestwie nie było już żadnych zwierząt, a bestia wciąż był głodna. Wtedy król zdecydował, że będzie składał ofiary z ludzi, ponieważ nie widział innego wyjścia z tej trudnej sytuacji. Zwołał nawet radę swoich podwładnych i nakazał im pokonanie smoka, ale niestety im się nie udało.
Wtedy król wysłał parobków, by ogłosili w całym grodzie, że poszukiwany jest śmiałek, który pokona bestię. Jeśli mu się uda, otrzyma wspaniałą nagrodę. Kiedy wieść rozeszła się wśród ludzi wielu odważnych zgłosiło się, by stanąć do walki z potworem. Kolejno walczyli, ale nikt nie zdołał zabić smoka. Król był zrozpaczony, nie wiedział, co powinien zrobić. Wtedy do miasta przybył pewien ubogi młodzieniec, Szewczyk Dratewka. Dowiedział się o problemie w grodzie i postanowił, że sam stanie do boju z bestią. Nie zamierzał jednak walczyć jak inni, miał wspaniały plan. Kupił owcę i wyjął wszystkie jej wnętrzności. Następnie wypchał zwierzę siarką i podrzucił je pod jamę strasznego smoka. Potwór poczuł zapach młodej owieczki i wyszedł ze swojej kryjówki. Był tak głodny, że od razu zjadł owcę. Siarka szybko zaczęła palić jego przełyk, bardzo bolał go brzuch i gardło, czuł, że płonie. Bez zastanowienia podszedł do rzeki i zaczął z niej pić. Pił i pił, aż w końcu jego brzuch stał się tak ogromny, że smok pękł.
Takim sposobem przebiegły Szewczyk pokonał złego smoka. Król bardzo się cieszył, a mieszkańcy grodu wreszcie odetchnęli z ulgą. Nie musieli już bać się potwora, nie lękali się wychodzić ze swoich domów. Bohater został wynagrodzony przez władcę. Król pozwolił poślubić mu swoją ukochaną córkę. Od tej pory biedny Szewczyk zamieszkał na zamku i żył długo i szczęśliwie. Natomiast legenda o smoku wawelskim jest znana niemal każdemu Polakowi. Na zboczu wzgórza wawelskiego można zobaczyć smoczą jamę, a także pomnik smoka ziejącego ogniem.
Podobne wypracowania do Legenda o smoku wawelskim - streszczenie
- Macierzyństwo - Motyw macierzyństwa w literaturze - opracowanie
- Futuryzm w literaturze rosyjskiej - omów temat na wybranych przykładach
- Miguel de Cervantes - biografia, życiorys
- „Odwilż” w literaturze - Adam Ważyk „Poemat dla dorosłych” - przedstaw zagadnienie na przykładzie utworu
- Filippo Tommaso Marinetti - biografia, życiorys
- „Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest” - zinterpretuj cytat, opierając się na powieści „Lord Jim” Josepha Conrada
- Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - opracowanie
- Znaczenie ziemi w „Chłopach” Władysława Reymonta
- Forma listu - list do Pinokia z wyrazami radości z powodu jego przemiany
- „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego jako dramat klasyczny
- Aldous Huxley i George Orwell jako wizjonerzy zgubnej przyszłości - rozwiń temat. Wypracowanie
- Ignacy Krasicki „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” - kreacja miłości Mikołaja Doświadczyńskiego w utworze. Opracowanie
- Anna Świrszczyńska - biografia, życiorys
- Andrzej Kmicic jako bohater romantyczny
- Gałczyński „Dlaczego ogórek nie śpiewa?” - interpretacja i analiza wiersza
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Goplany, Skierka, Chochlika. Postacie fantastyczne w „Balladynie”
- Antoni Malczewski - biografia, życiorys
- Idealna rodzina - opis
- „Popiół i diament” Jerzego Andrzejewskiego wobec prawdy historycznej
- Aleksander Wat - biografia, życiorys