Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” - problematyka książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Zdążyć przed Panem Bogiem” to opowieść oparta na faktach. Wydarzenia historyczne, jakie zostały opisane przez Marka Edelmana, miały miejsce w latach 1942-3 i dotyczyły likwidacji żydowskiego getta w Warszawie. Głównym bohaterem, z którego perspektywy widzimy te wydarzenie, jest Marek Edelman – zastępca przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej działającej jako ruch oporu przeciwko Niemcom. Edelman opowiada o życiu w getcie.

Najważniejszym zadaniem, jakie sobie postawił, to demistyfikacja powstania oraz postaci, które w tym uczestniczyły. Opowiada zwięźle i skrótowo o warunkach życia w tym zamknięciu. Wszechobecny był rozkład, fetor, śmierć. Ludzie umierali na środku drogi, w ciemnych zakamarkach, gdzie się dało – często z głodu i pragnienia. Edelman próbuje uświadomić czytelnikowi, czym tak naprawdę był holocaust – to nie tylko system, który zabijał i poniżał ludzi – to system, który niszczył człowieka psychicznie i moralnie. Bohater zadaje sobie pytanie o wartość i sens życia, skłania go to do filozoficznych refleksji nad światem.

Sam Edelman jest lekarzem. W getcie zajmował się przenoszeniem krwi, pracował jako goniec medyczny. Do powstania nastawiony był ambiwalentnie....

Podobne wypracowania