Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” - problematyka książki
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„Zdążyć przed Panem Bogiem” to opowieść oparta na faktach. Wydarzenia historyczne, jakie zostały opisane przez Marka Edelmana, miały miejsce w latach 1942-3 i dotyczyły likwidacji żydowskiego getta w Warszawie. Głównym bohaterem, z którego perspektywy widzimy te wydarzenie, jest Marek Edelman – zastępca przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej działającej jako ruch oporu przeciwko Niemcom. Edelman opowiada o życiu w getcie.
Najważniejszym zadaniem, jakie sobie postawił, to demistyfikacja powstania oraz postaci, które w tym uczestniczyły. Opowiada zwięźle i skrótowo o warunkach życia w tym zamknięciu. Wszechobecny był rozkład, fetor, śmierć. Ludzie umierali na środku drogi, w ciemnych zakamarkach, gdzie się dało – często z głodu i pragnienia. Edelman próbuje uświadomić czytelnikowi, czym tak naprawdę był holocaust – to nie tylko system, który zabijał i poniżał ludzi – to system, który niszczył człowieka psychicznie i moralnie. Bohater zadaje sobie pytanie o wartość i sens życia, skłania go to do filozoficznych refleksji nad światem.
Sam Edelman jest lekarzem. W getcie zajmował się przenoszeniem krwi, pracował jako goniec medyczny. Do powstania nastawiony był ambiwalentnie. Wiedział, że jest to chęć wyboru sposobu, w jaki się umrze. Jak sam mówi godne umieranie w getcie było na wagę złota. Niektórzy popełniali samobójstwo, jednak on sam uważał, że umieranie za symbol nie daje nic, choć jest to na swój sposób śmierć godna, bo nie z rąk Niemców. Jako lekarz sprzeciwiał się rozlewowi krwi. Wszyscy wiedzieli, że powstanie w getcie nie ma szans na zwycięstwo, chociażby z tej przyczyny, że nie byli tak dobrze wyposażeni w broń, jak Niemcy.
Była to więc próba oddania życia nie za darmo, ale w bohaterskiej walce. Edelman robi wszystko, aby nie pokazywać ani getta ani ludzi, którzy tam mieszkali, jako heroicznych bohaterów poematu o walce. Pokazuje prawdziwych ludzi z krwi i kości, pokazuje ich wady, słabości, pięty achillesowe. Szczególnie jest to pokazane na przykładzie przywódcy powstania – Anielewicza. W swoich relacjach Edelman obdziera go z resztek mistycyzmu i heroicznej otoczki. Opowiada między innymi o przeszłym życiu wodza – o tym, jak sprzedawał ryby i malował im skrzela na czerwono, żeby te wyglądały na jeszcze bardziej świeże.
Najważniejsza problematyka, jaka została poruszona w utworze to motyw umierania, wartość życia i godność człowieka. Tu nie ma prostych wyborów. Edelman podkreśla, że niektórzy z własnej woli szli na śmierć, byle tylko być z bliskimi, jak na przykład Pola Lifszyc. Pomimo tego, że została wyprowadzona na aryjską stronę, wróciła na plac i weszła do pociągu zagłady, gdzie zobaczyła swoją matkę. Wywieźli ich do Treblinki. Ślad po nich zaginął. Dla Marka Edelmana jest to przykład pięknego, godnego umierania w tak zatrutym śmiercią świecie.
Autor relacji szczegółowo opisuje, co działo się w czasie powstania. Dochodzi do niego wiadomość o zbiorowym samobójstwie w bunkrze, jednak samobójstwo dla symbolu wydaje mu się bezsensowne. Jako lekarz ceni życie i je ochrania, choć jest to zadanie trudne. Jednocześnie współpracuje z polskim podziemiem, naraża własne życie. Nie robi tego, bo uważa, że tak się robić powinno, ale dlatego, że chce – w tym znajduje sens i cel swojego życia – życia, które myślał, że skończy się wraz z likwidacją getta. Przetrwał, bo był silny psychicznie i przygotowany do życia. Jak sam mówił, nie potrafił się jednak odnaleźć w powojennej rzeczywistości. Zostaje cenionym kardiochirurgiem, ale to, co przeżył w getcie, na zawsze pozostanie w jego wspomnieniach.
Podobne wypracowania do Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” - problematyka książki
- Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - bohaterowie. Charakterystyka
- Czy we współczesnym świecie jest miejsce dla Don Kichotów?
- Juliusz Słowacki „Kordian” - opracowanie utworu
- Don Kichot – wzór czy antywzór rycerza? Rozprawka
- Juliusz Słowacki „Kordian” - problematyka dramatu
- Miguel de Cervantes „Don Kichot z La Manczy” - problematyka książki
- J. Słowacki „Kordian” - charakterystyka Kordiana
- Juliusz Słowacki „Kordian” - „Przygotowanie” - interpretacja i opracowanie
- Trudna sztuka dorastania bohatera romantycznego do czynu – na podstawie „Kordiana” Juliusza Słowackiego
- Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” - bohaterowie. Charakterystyka
- Zygmunt Krasiński „Nie-boska komedia” - Pankracy. Charakterystyka
- Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Akte
- Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka baronowej Krzeszowskiej
- Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - charakterystyka Benedykta Korczyńskiego
- Sofokles „Antygona” - charakterystyka Hajmona
- Miguel de Cervantes „Don Kichot z La Manczy” - opracowanie książki
- Charakterystyka Harry'ego Pottera
- Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka Henryka Szlangbauma
- Tolkien „Władca Pierścieni” - charakterystyka Legolasa
- Adam Bahdaj „Telemach w dżinsach” - charakterystyka Maćka Łańko