Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - mechanizm ideologicznej tresury

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Żeby złamać człowieka ideologia wytworzyła różne sposoby. Najprościej łamie się poprzez ból i wysiłek fizyczny oraz głód.

Więźniów eksploatowano maksymalnie, dając im niewielkie racje żywnościowe. Człowiek głodny i na dodatek nieludzko zmęczony nie jest wydolny by jeszcze myśleć, czy filozofować. Jest za to w stanie zrobić wszystko za dodatkową łyżkę zupy. Tak więc ludzie katorżniczo pracowali by dostać minimalnie zwiększoną porcję jedzenia. W pracach zespołowych wszyscy pilnowali by nie obniżać poziomu, gdyż racje dzielono przez ilość pracujących. Jeśli jakiś więzień odstawał, ni dawał rady, sam najczęściej prosił o przeniesienie do słabszej grupy. W ten sposób jemu przypadało pilnować towarzyszy. Tak łamano więzi między więźniami, pozbawiając ich solidarności w obliczu prześladowcy. W normalnych brygadach tempo pracy wyznaczali najstarsi wiekiem, ale tutaj tempo narzucali najszybsi i najsilniejsi, starsi kończyli w „trupiarni”.

W Rosji chodziło nie tyle o ukaranie więźniów, co o ich maksymalne wyeksploatowanie. Podczas przesłuchań próbowało się zupełnie złamać osobowość więźnia, by potem móc ją dowoli kształtować. Oskarżony wyrywany był ze snu w środku nocy. Podczas przesłuchania nie mógł...

Podobne wypracowania