Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - charakterystyka Jana Passepartout

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jana Passepartouta (w niektórych polskich tłumaczeniach mówi się o nim – Jan Obieżyświat) poznajemy w momencie, gdy zostaje służącym Fileasa Fogga. Pełnienie takiej funkcji u owego specyficznego dżentelmena na pewno nie jest łatwym zadaniem; chyba że potencjalny pracownik będzie umiał urzec miłośnika wista.

Jan jest Francuzem, przed objęciem posady lokaja w domu pod adresem Saville Row Burlington Garden 7 wiódł ciekawe i pełne przygód życie. Próbował szczęścia jako strażak, śpiewak, cyrkowy akrobata. Przychodząc do pana Fogga liczył na spokojne i ustatkowane życie. W tego rodzaju przypuszczeniach utwierdził go fakt, iż znalazł rozkład dnia dżentelmena, w którym wszystko było ściśle określone. Ironia losu sprawiła jednak, iż zaraz po jego zatrudnieniu Fileas postanowił wyruszyć w podróż swojego życia.

Ten mężczyzna o dobrej budowie ciała, foremnej głowie, wydatnych wargach i wielkiej sile fizycznej wydawał się idealnym partnerem w takim przedsięwzięciu. Początkowo pragnący spokoju lokaj jest sceptycznie nastawiony do podróży. Wciąż ma nadzieję, że zaraz będzie po wszystkim i wrócą do domu. Szybko jednak okazuje się, że stawianie czoła kolejnym wyzwaniom sprawia mu przyjemność.

Jako służący...

Podobne wypracowania