Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Pan Wołodyjowski” - miłość i wojna jako główne motywy „Pana Wołodyjowskiego”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pan Wołodyjowski” Henryka Sienkiewicza to trzecia część trylogii, opowiadającej o Rzeczpospolitej z drugiej połowy XVII wieku, czyli z czasów, kiedy Polska była jeszcze krajem silnym i niepodległym. Tak, jak we wcześniejszych częściach trylogii, głównymi motywami „Pana Wołodyjowskiego” są miłość i wojna.

Akcja powieści rozgrywa się w czasach wojen z Turcją, trwających w latach 1668-73. Wojny te były kolejnymi z całej serii - wcześniej konflikt kozacki i najazd szwedzki - które wyniszczyły ekonomicznie i wojskowo Rzeczpospolitą, a osłabiony kraj zdobył się jeszcze na jeden tryumf - zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego na Turkami pod Wiedniem. Bohaterowie trzeciego tomu trylogii - Michał Wołodyjowski, jego żona Baśka, Ketling, Zagłoba, pełnią służbę na dalekiej wschodniej rubieży kraju w stanicy w Chreptiowie. Wołodyjowski jest znakomitym żołnierzem, podobnie jak jego przyjaciele, jego żywiołem jest wojna, dlatego w książce znajdziemy sporo opisów bitew i pojedynków. Kiedy niebezpieczeństwo tureckiej inwazji rośnie, Wołodyjowski razem z Ketlingiem wyruszają bronić twierdzy w Kamieńcu Podolskim. Przyjaciele przysięgają, że nie opuszczą bronionego zamku, nawet gdyby zdobył ją nieprzyjaciel. Kiedy turecki szturm...

Podobne wypracowania