Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kraina dzieciństwa - Obraz krainy dzieciństwa w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Mickiewicz, wieszcz narodowy i najwybitniejszy polski poeta doby romantyzmu, wsławił się napisaniem epopei narodowej, za jaką uważana jest książka pt.: „Pan Tadeusz”. Utwór powstał jako wyraz głębokiej tęsknoty za „krajem lat dziecinnych”, kiedy wieszcz przebywał na emigracji. Wiedział, że już nigdy nie powróci do ojczyzny, nie zobaczy miejsc, które kochał tak bardzo. „Pan Tadeusz” z pewnością stanowi w dużej mierze wyraz niepomiernego żalu i pragnienia ujrzenia domu choćby raz jeszcze.

Wieszcz urodził się w Nowogródku na Zaosiu (tereny współczesnej Bułgarii), jednak za jego czasów Nowogródek należał do Litwy. To właśnie do tych okolic powraca pamięcią w „Panu Tadeuszu”. Epopeja narodowa jest wspomnieniem Adama Mickiewicza o kraju lat, na które przypadła jego młodość. W książce ową swoistą, małą Arkadię stanowi Soplicowo – ostoja patriotyzmu i wartości polskich. Soplicowo, jak i jego przepiękne okolice, poznajemy z opisu już w pierwszych strofach utworu:
„(...) Tymczasem przenoś moję duszę utęsknioną
Do tych pagorkow leśnych, do tych łąk zielonych,
Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych;
Do tych pol malowanych zbożem rozmaitem,

Podobne wypracowania