Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka” - recenzja książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pozłacana rybka” to powieść dla młodzieży napisana przez Barbarę Kosmowską. Książka opisuje kilka miesięcy z życia Alicji, nastolatki mieszkającej w dużym mieście. Ten okres jest czasem przemiany dziewczyny, dojrzewania. Alicja przeżywa i akceptuje zmiany, które rozpoczęły się kilka lat wcześniej. Wtedy była, jak sama to określa, „Bardzo Rozpieszczoną Jedynaczką” i tak naprawdę niewiele wiedziała o świecie. Nagle w komfortowym i bezpiecznym życiu Alicji coś się zmieniło – rodzice rozwiedli się, a ojciec wyprowadził z domu, do innej kobiety. Dziewczynie trudno zaakceptować te zmiany, jeszcze trudniej przyjąć do wiadomości to, że partnerka ojca urodziła syna, przyrodniego brata Alicji. Ale przez kilka miesięcy, kiedy toczy się właściwa akcja książki, bohaterka zmieni się całkowicie, zaakceptuje świat niosący miłe, ale także przykre wydarzenia, zaakceptuje także siebie.

Książkę Barbary Kosmowskiej często porównywano do powieści dla młodzieży z XIX i XX wieku, szczególnie Astrid Lindgren i Lucy Maud Montgomery. Tamte książki także opowiadały o bohaterkach w fazie dorastania, jednak problematyka i realia świata zewnętrznego były zupełnie inne. I nie chodzi tutaj o postęp techniczny, gadżety technologiczne, ułatwiające życie...

Podobne wypracowania