Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jaki powinien być prawdziwy przyjaciel?

Prawdziwy przyjaciel to ktoś wyjątkowy. W towarzystwie takiej osoby czujesz się bardzo dobrze, rozumiecie się bez słów, nie musisz tłumaczyć się ze swojego zachowania, nie wstydzisz się błędów, bo wiesz, że on nie będzie się śmiał, ale pomoże ci i doradzi. Znaleźć prawdziwego przyjaciela jest bardzo trudno, czasem trwa to długo. Warto jednak się starać, bo prawdziwa przyjaźń to niezwykły dar.

Wyobraźmy sobie, że ktoś ma jakiś kłopot. Na przykład nie umie pisać wypracowań z polskiego albo kiepsko mu idzie rozwiązywanie zadań z matematyki. Jeśli ma prawdziwego przyjaciela, może poprosić go o pomoc. Taka osoba nie będzie się śmiała, złościła, widząc, że piąty raz tłumaczy prostą rzecz, a ty nadal tego nie rozumiesz. Nie rozpowie innym, że nie jesteś zbyt bystry albo nie umiesz mnożyć najprostszych liczb. Taki jest właśnie prawdziwy przyjaciel.

Podobnie, jeśli masz kłopoty. Przyjaciel powinien cierpliwie cię wysłuchać, a potem doradzić i pocieszyć. Nie może rozpowiadać o twoich kłopotach innym. Przyjaciele nie zdradzają sekretów, umieją dochować tajemnicy, podobnie jak dotrzymać słowa. Wyobraź sobie, że komuś, kogo uważasz za przyjaciela, pożyczyłeś książkę. Już dawno minął termin, w jakim obiecał ci ją oddać, a dalej jej nie zwraca i nie mówi ani słowa, nie tłumaczy, co się stało, mimo że widzicie się codziennie. Tak nie postępuje prawdziwy przyjaciel.

Testem dla przyjaźni jest pożyczenie czegoś osobie, którą uważasz za swojego przyjaciela albo prośba o przysługę. Jeśli ktoś korzysta nieustannie z twojej pomocy, a kiedy ty czegoś potrzebujesz, nie ma dla ciebie czasu lub wymyśla niestworzone rzeczy, by się wymigać, to nie może zasługiwać na miano prawdziwego przyjaciela.

Prawdziwy przyjaciel powinien być także szczery, a zarazem delikatny i taktowny. Tu dużo do powiedzenia mają szczególnie dziewczyny. Bywa, że najlepsza przyjaciółka założy ciuchy, w których wygląda koszmarnie, albo kupi sobie torebkę, która nie pasuje jej do niczego. Wtedy trzeba z nią szczerze ale delikatnie porozmawiać i starać się wytłumaczyć, co robi źle. Z drugiej strony, jeśli twoja przyjaciółka zapewnia, że wyglądasz rewelacyjnie, a za twoimi plecami śmieje się i obgaduje cię, mówiąc, że masz ubranie z przeceny, to nie jest twoją przyjaciółką. Najwyższy czas znaleźć sobie nową.

Widać, że prawdziwa przyjaźń to coś cennego, coś czego nie znajduje się w jednej chwili. Budowanie prawdziwej więzi trwa bardzo długo. Przyjaciel to ktoś znacznie ważniejszy niż kolega, to musi być osoba godna zaufania, wartościowa, potrafiąca wiele dać, bezinteresowna, ale wymagająca. Prawdziwa przyjaźń wymaga poświęceń z obu stron, warto jednak się starać. Prawdziwy przyjaciel będzie z tobą nie tylko w dobrych chwilach – ponieważ to potrafi każdy - on wesprze cię także w niepowodzeniach i trudnych momentach.

Podobne wypracowania do Jaki powinien być prawdziwy przyjaciel?