Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragizm - tragizm Makbeta i Antygony - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Makbet jest tytułowym bohaterem dramatu Williama Szekspira, który ukazuje średniowieczne realia i prawdy dotyczące walki o władzę. Natomiast Antygona to postać ze starożytnej tragedii Sofoklesa. Losy wspomnianych bohaterów są dramatyczne i przejmujące. Uważam jednak, że ich tragizm znacznie różni się od siebie.

Antygona miała dwóch braci, którzy zaginęli podczas walki o władzę. Jeden z nich został uznany przez króla Kreona za zdrajcę i zabroniono jego pochówku. Dziewczyna nie chciała się sprzeciwić bogom, dlatego zorganizowała bratu pogrzeb. Oburzony jej nieposłuszeństwem Kreon skazał ją na śmierć. Jego syn i słudzy długo namawiali go aby zmienił zdanie i uwolnił dziewczynę. W końcu ulega on i wydaje decyzję o ułaskawienie. Niestety dociera ona zbyt późno do winowajczyni, ponieważ wcześniej popełnia samobójstwo. Tragizm Antygony polega na tym, że bohaterka znalazła się w sytuacji bez wyjścia. Każda podjęta przez nią decyzja okazałaby się zła i pełna konsekwencji. Gdyby nie pochowała brata, wystąpiłaby przeciwko najważniejszemu z praw, boskiemu. Było to wbrew jej przekonaniom. Natomiast urządzając pochówek okazała nieposłuszeństwo Kreonowi, który reprezentował prawo ziemskie. Można powiedzieć, że...

Podobne wypracowania