Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Panny z Wilka” - motyw kobiety w „Pannach z Wilka” Iwaszkiewicza. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W „Pannach z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza przedstawiony zostaje powrót Wiktora Rubena do miejscowości Wilko, gdzie spędził swoją młodość. Z tamtymi czasami nierozłącznie wiążą się kobiety, wśród których upływał mu najpiękniejszy okres jego życia. Prędko orientuje się on, że mogą stać się one kluczem, otwierającym drzwi do wspaniałej przeszłości.

Rozczarowanie swoim obecnym życiem, niezadowolenie z obranej drogi, w końcu smutek po śmierci przyjaciela – te wszystkie negatywne uczucia pragnie uciszyć w Wilku. Wraca tu, by przywrócić swojej egzystencji dawną radość, doznawaną właśnie w tym miejscu. W każdej z poznanych kobiet widział dawniej piękno i doskonałość. Obcując z nimi czuł się szczęśliwy, miał wszystko to, czego brakuje mu obecnie. Mijające lata uwidoczniły jednak niedoskonałość dawnych fascynacji. Wiktor Ruben mitologizował te kobiety, myśląc że dzięki nim uda mu się przywrócić miniony dawno okres. Tutaj odsłania się jednak okrucieństwo płynącego czasu – każda kolejna próba odnowienia dawnych przeżyć kończy się niepowodzeniem i utwierdza bohatera w przekonaniu o tym, że jego starania są daremne. Nie doznaje już tej samej satysfakcji dotykając ciała Joli, Fela dawno już nie żyje, a przypominająca...

Podobne wypracowania