Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Stachura „Cała jaskrawość” - opracowanie, recenzja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jeżeli skrót PRL to dla ciebie pusty slogan, a słowo komunizm musisz wyszukiwać w słowniku języka polskiego lub jeśli – z drugiej strony – nie potrafisz dostrzec piękna każdej przeżywanej chwili, powinieneś sięgnąć po książkę Edwarda Stachury pt.: „Cała jaskrawość”. Jest to pierwsza książka poety znanego szerokiej publiczności dzięki wykonywaniu swoich piosenek, wydana w 1969 roku.

Edward Stachura to współczesny pisarz, poeta i podróżnik. Wypracował swój indywidualny, nowatorski styl. Zapamiętano go jako komiwojażera, buntownika i podróżnika. Próbowano zaklasyfikować, jednak przypisywano go jednocześnie do Pokolenia ’56 (obok Zbigniewa Herberta czy Mirona Białoszewskiego) oraz do Pokolenia ’68 (obok Adama Zagajewskiego czy Ewy Lipskiej). Jak widać, Stachury nie da się jednoznacznie zaszufladkować – jedynie można przystać na proponowany przez niego samego wizerunek młodzieńca w trepach z gitarą pod pachą i chlebakiem w drugiej ręce. 

Stachura akcję powieści „Cała jaskrawość” umieścił na peerelowskiej prowincji. Opowiada w niej o perypetiach dwóch kolegów, Witka i Edwarda, którzy podróżując, w jednym z miasteczek zaciągnęli się do pracy...

Podobne wypracowania