Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon Wyczółkowski „Morskie oko” - opis obrazu, interpretacja

Leon Wyczółkowski należy do najwybitniejszych malarzy i grafików okresu Młodej Polski. Artysta, podobnie jak wielu jemu współczesnych, zakochany był w Tatrach, w ich urodzie i tajemniczości oraz w góralskiej wsi – ostoi polskości. Duża część twórczości Wyczółkowskiego poświęcona jest właśnie motywom tatrzańskim i zakopiańskim.

Malarz przebywał w górach kilkakrotnie, najczęściej w okresie pomiędzy 1896 a 1913 rokiem.  Z tego okresu pochodzi wiele pejzaży tatrzańskich, w tym „Morskie oko” z 1909 roku. Reprodukcja obrazu weszła również w skład „tomiku tatrzańskiego” Kazimierza Przerwy-Tetmajera zatytułowanego „Na Skalnym Podhalu”, wydanego w 1914 roku.

Obraz Wyczółkowskiego namalowany jest techniką impresjonistyczną, przy jego tworzeniu malarz zastosował pastele. Na pierwszym planie widać czarno-granatową taflę Morskiego Oka, nad nią unoszą się mgły. Brzegi jeziora są jaśniejsze, turkusowe – odbija się w nich światło oraz otaczający jezioro pejzaż. Na dalszym planie widnieją skaliste góry z zaznaczonymi szarymi graniami oraz białymi, spienionymi wodospadami. Wyczółkowski malując tatrzańską przyrodę pragnął przede wszystkim chwycić i utrwalić...

Podobne wypracowania