Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motywy muzyczne w literaturze - opracowanie, omówienie na przykładach

Muzyka uważana jest często za najdoskonalszą formę sztuki. Oprócz tego obecna jest w niemal każdej sferze naszego życia. Nie dziwi więc fakt, że także w literaturze korzysta się z motywów związanych z muzyką.

Historia Janka Muzykanta, chłopca, który marzył by grać na skrzypcach, doskonale oddaje klimat życia, w którym muzyka odgrywa dominującą rolę. Ten mały, ubogi chłopiec potrafi zaczarować nas swoim zamiłowaniem do otaczających go dźwięków. Marzy jednak o tym, by posiadać prawdziwy instrument, zamiast prowizorycznego, skonstruowanego przez siebie, który nie oddaje piękna gry, tak, jakby tego chciał. W swoim marzeniu zakochany jest tak bardzo, że wieczorami wymyka się z domu, by pod oknem dworu słuchać gry lokaja lub spędza godziny w pobliżu karczmy, skąd też dochodzą go dźwięki skrzypiec. Bezgraniczna chęć posiadania własnych skrzypiec, staje się przyczyną jego klęski, bowiem pewnego razu zakrada się do pokoju lokaja tylko po to, by przyjrzeć się instrumentowi z bliska, zostaje jednak przyłapany i zaprowadzony przed sąd. Wyrok i kara kończą się chłostą, której słaby i wątły Janko nie przeżywa. Kona na łożu w nadziei jednak, iż po śmierci Bóg obdaruje go prawdziwymi skrzypcami.

Podobne znaczenie muzyki w...

Podobne wypracowania