Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław Potocki „Transakcja wojny chocimskiej” - krótkie streszczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Transakcja wojny chocimskiej” to utwór napisany przez Wacława Potockiego. Autor pragnie w nim przekazać potomnym historię walki stoczonej pod Chocimiem przez Polaków i Turków. Miała ona miejsce w roku 1621. Jak informuje nas Potocki, dzieło swe napisał w roku 1672. Przy rekonstrukcji zdarzeń posiłkował się przekazami Jakuba Sobieskiego oraz podaniami ustnymi.

W obliczu niebezpieczeństwa ze strony Turków, w Warszawie zebrał się sejm, na którym ogłoszono Chodkiewicza hetmanem. Hetmanem polnym mianowano Koniecpolskiego, a jego namiestnikiem – Lubomirskiego. Zarządzono mobilizację, szlachta miała stawić się do walki. Minęła zima, świat zaczął budzić się do życia. Polacy wyruszyli na bój. Pierwszy obóz hetmana Lubomirskiego został rozbity pod Skałą. Pod Rzepnicą dołączył do niego Chodkiewicz oraz Litwini. Wtedy to przywódca walk zarządził naradę, w której wzięli udział dowódcy wszystkich chorągwi. Kiedy już wojska przeprawiły się przez Dniestr, co nie było sztuką łatwą, zaczęto rozbijać nowe obozowisko. Była to decyzja przemyślana. Z jednej strony otaczały go skały, z drugiej Dniestr, tyły obozu osłaniały „lasy i chrusty”. Front obozowiska stanowiła równina, na którą...

Podobne wypracowania