Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Zostawcie nas” - poeta przemawia w imieniu pokolenia Kolumbów. Opracowanie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Zostawcie nas” to słowa skierowane do tych, którzy nie pamiętają wojny. Podmiot liryczny wiersza wypowiada się w imieniu swojego pokolenia. Generacja ludzi urodzonych około roku 1920 była określana mianem pokolenia Kolumbów. Termin ten zaczerpnięto od tytułu książki Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20.”. Przeżyciem pokoleniowym Kolumbów była druga wojna światowa. To ona zdeterminowała ich przyszłość, odebrała im młodość, zniszczyła marzenia i odebrała niewinność. Młodzi ludzie zmuszeni byli zabijać, każdego dnia obcowali ze śmiercią i okrucieństwem. 

Tadeusz Różewicz, urodzony w 1921 roku, należał do pokolenia Kolumbów. Jako jeden z nielicznych przeżył wojnę. Wiersz „Zostawcie nas” jest apelem do tych, którzy nie doświadczyli jej okropieństw. Podmiot liryczny wypowiada się w pierwszej osobie, czasem w liczbie mnogiej, czasem w pojedynczej. „My” liryczne pojawia się na początku i na końcu wiersza, tworząc klamrę ujmującą całość. Powtarzają się wówczas słowa: „zostawcie nas”. To jest głos całego pokolenia, które nie chce, by je pamiętać. Jego los był zbyt okrutny i nieludzki. Przyszłe pokolenia, jeśli chcą żyć „jak ludzie”, nie mogą o nich...

Podobne wypracowania