Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Wojskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojski Hreczecha, jeden z bohaterów epopei romantycznej Adama Mickiewicza ,,Pan Tadeusz” jest dalekim krewnym i przyjacielem Sędziego. W utworze pełni rolę marszałka dworu, pomaga także w gospodarstwie. Mickiewicz przedstawił go jako niezrównanego gawędziarza, zarządcę kuchni oraz mistrza ceremonii. Nie są to jedyne talenty, jakimi dysponuje nasz bohater. Jest on bowiem urodzonym myśliwym, który w swoim fachu nie ma sobie równych oraz organizatorem polowań, który głośno wyraża zdanie, iż nie przystoi mu już polowanie na zwykłego zająca, jest w tym bowiem za dobry. Bycie autorytetem w dziedzinie myślistwa to dla niego mało. Wojski jest także mistrzem w rzucaniu nożem na odległość, o czym nie waha się wspominać przy każdej nadarzającej się okazji.

,,Sztuka rzucania nożów, straszna w ręcznej bitwie, 
Już była zaniechana podówczas na Litwie, 
Znajoma tylko starym; Klucznik jej próbował 
Nieraz w zwadach karczemnych. Wojski w niej celował (…)”

Próbuje także pogodzić zwaśnione rody, zdaje sobie przecież sprawę, że do niczego to nie prowadzi. Jest także świetnym zarządcą kuchni, co udowodnił organizując ucztę zaręczynową Zosi i Tadeusza . 

Wojski...

Podobne wypracowania