Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Ratajczak „Droga za progiem” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Ratajczak zasłynął głównie jako autor poezji i utworów dramatycznych adresowanych do dzieci i młodzieży. Specyficzny charakter tej grupy odbiorców zaważył na kształcie i poetyce jego twórczości, na jaką składają się zazwyczaj proste obrazy i spostrzeżenia opisywane z dziecięcą fantazją i łagodnością.

Podobne cechy odnajdujemy również w wierszu „Droga za progiem”, którego tytuł wprowadza czytelnika w atmosferę przygody, jaka czeka młodego wędrowca już za progiem jego domu. Podmiot liryczny występuje tutaj w roli pewnego rodzaju mentora, zwracając się bezpośrednio do swojego odbiorcy: „Za progiem/ tyle dróg,/ żebyś wyjść i przyjść/ mógł”.
 
Tytułowa „droga za progiem” służy tutaj, paradoksalnie, nie tylko do tego, by oddalać się od domu, ale również do tego, by do niego wracać, jak możemy się domyślić – zbierając po drodze nowe doświadczenia, za każdym razem poznając nowe obszary i aspekty życia, jakie toczy się poza rodzinnym gniazdem.

Jest to droga opatrzona licznymi „drogowskazami”, które oznaczają tutaj podpowiedzi innych, bardziej dojrzałych i posiadających większe doświadczenie osób. Podążanie za ich radami...

Podobne wypracowania