Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ferenc Molnar „Chłopcy z placu broni” - recenzja książki

Powieść Ferenca Molnara pod tytułem „Chłopcy z Placu Broni” to jedna z najbardziej poruszających książek, jaką kiedykolwiek miałam przyjemność czytania. Jest to niedługa opowieść losach kilkoro chłopaków z dwóch przeciwnych sobie obozowisk - chłopców z Placu Broni oraz Czerwonych Koszul z Ogrodu Botanicznego, których życie obraca się wokół wojskowych reguł, zasad i obowiązków. Obydwa stronnictwa pragną być właścicielami tytułowego Placu Broni.

Autor książki wprowadza czytelników w świat niezwykłej wyobraźni i psychiki młodego człowieka. Z prawdziwym realizmem pokazuje wydarzenia dla nas niezwykłe, Chodla Czelnego, Boki, Nereczka, Kolnaya i wielu innych to sprawy życia codziennego. Obrona Placu Broni to jedno z najważniejszych zadań stojących przed głównymi bohaterami tej powieści.

Ferenc Molnar pokazuje rzeczywistość niezwykłą, bo wykreowaną przez samych bohaterów i to tą rzeczywistość, której bez szemrania podporządkowują się wszyscy zainteresowani. Obydwa obozy są rządzone według zasad panujących w prawdziwym wojsku. Mamy więc tutaj stopnie wojskowe: generał (Janosz Boka), szeregowy (Nemeczek), porucznik (Gereb). Obowiązuje regulamin, którego należy jak najściślej przestrzegać, z każdego ważnego zebrania (również Związku Kitowców) prowadzony jest precyzyjny protokół.  

Chłopcy potrafią żyć według określonych przez siebie zasad. Autor książki dba o najdrobniejsze szczegóły, co sprawia, że wydaje się, iż to, co zostało spisane na kartach „Chłopców z Placu Broni” wydarzyło się naprawdę, miało miejsce w normalnej rzeczywistości. Postacie, jakie kreuje Ferenc Molnar są jakby z krwi i kości, nigdy nie sztuczne - nad wyraz białe lub całkowicie czarne. To po prostu zwykli chłopcy, którzy ulegają słabościom (Gereb zdradza przyjaciół z Placu Broni), najnormalniejszym uczuciom na świecie - przyjaźni (Boka, Nemeczek). Nic w świecie tej wzruszającej książki nie dzieje się bez powodu.

Nawet zakończenie książki, choć nieszczęśliwe, wręcz tragiczne (mały szeregowiec Nemeczek umiera z powodu przeziębienia) wydaje się być najbardziej odpowiednim, choć okrutnym. W świecie „Chłopców z Placu Broni” bohaterowie zostają poddani różnym testom - w szczególności testom uczciwości jak w przypadku i Nemeczka, który nie korzysta z okazji, aby ocalić własną skórę i nie przystępuje do Czerwonych Koszul oraz Gereb, który zaprzedaje swoją uczciwość dla wroga. Pole bitwy staje się miejscem, gdzie wszyscy muszą pokazać, na co ich stać, czym jest dla nich ich mała ojczyzna, co są w stanie dla niej poświęcić.

Książka Ferenca Molnara pod tytułem „Chłopcy z Placu Broni” to bardzo wzruszająca i poruszająca opowieść o honorze, poświęceniu, przyjaźni, godności, o młodych rycerzach, którzy przede wszystkim zajmują się wypełnianiem swojego etosu rycerskiego na polu walki, na terenie zarówno swoim, jak i wroga. Jeszcze nigdy wcześniej bojowy duch walki nie został ukazany w tak charakterystyczny, a zarazem oryginalny sposób. Bo jest to książka niezwykle oryginalna.

Tę pozycję książkową zaproponowaną nam przez Ferenca Molnara czyta się szybko, lekko i z przyjemnością. Zaskakujące zwroty akcji pokazują, jak autor bardzo chciał pokazać różnorodne wydarzenia w innym świetle niż zwykle. Bohaterska odwaga równa się tutaj honorowi - wokół tych dwóch wartości pisarz wykreował wspaniały świat dziecięcych marzeń i fantazji, brutalnie zniszczonych na sam koniec wiadomością o oddaniu ukochanego Placu Broni pod budowę. Jest to wspaniała opowieść o wojnie między wyobraźnią a okrutną rzeczywistością. Polecam przeczytanie tej pozycji książkowej. 

Podobne wypracowania do Ferenc Molnar „Chłopcy z placu broni” - recenzja książki