Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gabriela Zapolska „Moralność Pani Dulskiej” - charakterystyka Hesi Dulskiej i Meli Dulskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hesia i Mela to siostry, córki Anieli Dulskiej i Felicjana Dulskiego. Kolejność ich przedstawienia jest nieprzypadkowa, Hesia bowiem to skóra „zdarta” z matki, Mela zaś niebywale przypomina swojego ojca. Kontrastowo zestawione ze sobą, podobne rodzicom, choć jako młode jeszcze dziewczęta nieco inaczej wpisują się w historię rodziny. Hesia i Mela, mimo iż nie są już dziećmi, noszą krótkie spódniczki. Hesia – żywa, nazbyt dojrzała jak na swój wiek, Mela natomiast – zahukana i spokojna, chce na zawsze pozostać dzieckiem i nie wychodzić spod klosza. Obie stroją się w rzeczy celowo przygotowywane im przez Dulską – śliczne niebieskie sukienki, rajstopki, pantofelki, które, jak twierdzi Zbyszek, są zbyt wyzywające.

W Hesi pulsuje życie, jest ciekawska i wścibska, choć trzeba przyznać, że także sprytna i bystra. Czego nie może dowiedzieć się od dorosłych, dowie się od służby albo podpatrzy lub podsłucha. Siostrę traktuje z pobłażliwością, jest według niej dzieckiem, jak ojciec niewarta rozmowy i szacunku. Bawi i nęci ją skryty romans Hanki, kiedy spisek Dulskiej wychodzi na jaw – triumfuje. Biega, pokrzykuje, śmieje się i tańczy; chce się bawić, chce podobać się chłopcom, kokietować. Nie może się doczekać...

Podobne wypracowania