Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pierwiosnek” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pierwiosnek” to utwór, który rozpoczyna cały cykl „Ballad i romansów” wydanych w 1822r. Jest to wiersz oparty na rozmowie podmiotu lirycznego z „najrańszym” ze wszystkich kwiatków.

Utwór rozpoczyna się opisem momentu, w którym pojawia się pierwiosnek. „Ledwie zadzwonił skowronek, / Najrańszy kwiatek pierwiosnek / Błysnął ze złotych obsłonek.” Już przez samo to przedstawienie możemy domyślać się, że kwiat ów jest czymś szczególnym dla podmiotu lirycznego. Warto zastanowić się tutaj nad funkcją, jaką może pełnić roślina. Sama nazwa mówi nam, że pojawia się na samym początku wiosny. Jest więc zapowiedzią nowego porządku, wybuchu życia. Taką rolę może też pełnić w „Balladach i romansach”, zwiastując przyjście czegoś nowego, świeżego.

Utwór zbudowany jest z dziesięciu tetrastychów, w których każdy wers liczy 8 sylab. Pojawiają się rymy okalające, przeplatane oraz parzyste. W utworze odnajdziemy także bogactwo środków stylistycznych, m.in. apostrofy, anafory, porównania, epitety i metafory.

Podmiot liryczny ukazuje się jako świadek narodzin kwiatka. Od razu zwraca się do niego w tych słowach: „Za wcześnie,...

Podobne wypracowania