Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Absurd w „Procesie” Kafki - powieść absurdu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Proces” Franza Kafki określany jest mianem powieści absurdu. Świat przedstawiony z jednej strony jest realistyczny, nie ma tu fantastycznych postaci czy nadrealnych zdarzeń, jednak działanie aparatu władzy oparte jest na absurdalnych zasadach. Rzeczywistość zostaje zdeformowana, a czasem doprowadzona do groteski.

Akcja wydaje się toczyć gdzieś poza czasem i przestrzenią, co w połączeniu z brakiem logiki nasuwa skojarzenie ze snem. Rzecz dzieje się w jakimś mieście w czasach współczesnych, ale trudno powiedzieć coś więcej na temat lokalizacji czy dokładniejszej daty. Takich punktów niedookreślenia jest znacznie więcej, nie znamy nawet nazwiska głównego bohatera, który od początku jest anonimowy – jak to oskarżony, określany jest tylko imieniem i inicjałem nazwiska. Najbardziej tajemniczy jest jednak sam proces, który toczy się praktycznie bez postawienia jakichkolwiek zarzutów, co sprawia, że cała sytuacja staje się absurdalna.

Józef K. któregoś dnia zostaje po prostu aresztowany przez tajemniczych osobników, nie mających żadnych dokumentów potwierdzających nakaz aresztowania, niedługo potem ma się stawić przed sądem. Zeznaje, nie znając zarzutów, jakie na nim ciążą. Proces...

Podobne wypracowania