Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Księga Hioba - Jaki był sens cierpienia Hioba? - opracowanie opowieści biblijnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hiob jest bohaterem starotestamentowej opowieści. Bóg wystawił go na wiele prób, z których wyszedł obronną ręką.

Hiob był wspaniałym sługą bożym. Żył dobrze i dostatnie wraz z żoną i swoimi dziećmi. Posiadał bogate gospodarstwo, ogromną trzodę i pracowało dla niego wielu ludzi. Kochał także Boga, za co Pan wynagradzał go zdrowiem i godnym życiem. Któregoś dnia Szatan przyszedł do Boga i zaproponował mu, że wystawi Hioba na ciężkie próby, aby sprawdzić wytrzymałość i wiarę mężczyzny. Bóg zgodził się na to. Od tego czasu Hiob bardzo cierpiał. Najpierw utracił swoje bogactwo, potem dzieci. Następnie musiał zmagać się z chorobą. Jednak wszystkie te cierpienia znosił bardzo dzielnie. Nigdy nie zwątpił w miłość Boga ani też nie wypowiedział na niego złego słowa. Ludzie dziwili się jego wytrwałości, radzili mu, by zbuntował się. Hiob nie słuchał ich, uważał, że Pan zsyła cierpienia nie tylko za karę. Wierzył, że był w tym inny, wyższy cel. W końcu Bóg i Szatan przestali testować mężczyznę i został on wynagrodzony. Bóg obdarzył go nowymi dziećmi, gospodarstwem i zdrowiem.
   
Cierpienie Hioba miało nie tylko sens, ale też ogromną wartość. Dzięki trudnym przeżyciom bohater został doceniony przez innych ludzi i samego Boga. Mógł także poznać siebie, swoją wytrzymałość i konsekwencję. Myślę także, że po przetrwaniu bólu, doświadczeniu choroby i utracie dzieci Hiob bardziej docenił to, co posiadał. Mógł się przekonać, że czasami cierpienie bywa potrzebne i przydatne, bo czyni ludzi lepszymi i szlachetniejszymi.
   
Hiob musiał przeżyć bardzo trudne i bolesne chwile. Nie zwątpił, za co został przez Boga wynagrodzony. Ból, którego doświadczył miał sens, ponieważ nauczył wytrwałości, wiary, nadziei. Dzięki niemu ludzie mogli dowiedzieć się, że jest ktoś, kto bez względu na okoliczności nie wątpi w Pana – i ma rację.

Podobne wypracowania