Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozmowa z Gerwazym - wywiad z bohaterem epopei Adama Mickiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

- Zastanawiam się jakie to uczucie - stracić człowieka, który był nie tylko zwierzchnikiem, ale i przyjacielem. Jednak zanim podejmiemy ten temat, proszę, by opowiedział pan kilka słów o sobie.

- Jestem klucznikiem w zamku u Horeszków. Ludzie nazywają mnie „Półkozicem”, gdyż taki herb mieli państwo, u których służyłem. Zwą mnie także „Mopankiem”, a to dlatego, że lubię to słowo. Dla innych jestem „Klucznikiem” albo „Scyzorykiem” lub „Szczerbcem”.

- O, to bardzo ciekawe. Jestem pewien, że dwa ostatnie przydomki pochodzą od pana burzliwej młodości, prawda?

- Teraz jestem zupełnie innym człowiekiem i niechętnie rozmawiam na ten temat. Moja przeszłość pełna była zemsty i gniewu. Wcześniej radosny byłem, na wielu zabawach harcowałem. Ale kiedy Stolnik umarł musiałem odwet postanowić. Tropiłem Sopliców i mordowałem, aby zadość krzywdzie uczynić. Teraz wszystko wygląda inaczej. Poczułem wielką ulgę, w moim życiu znowu zagościła radość.

- Proszę opowiedzieć nieco o Stolniku.

- To był prawdziwy szlachcic, mopanku. Wielkie uczty organizował, szlachta zjeżdżała się z okolicy. Wszyscy degustowali przednie trunki i oddawali się zabawie. Stolnik pod opiekę...

Podobne wypracowania