Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze” - wyjaśnienie tytułu utworu. Opracowanie

„Ziele na kraterze” Melchiora Wańkowicza zawiera rozległą wariację na temat wpływu wojny na człowieka, a w szczególności na młode pokolenie, któremu przyszło żyć w tych ciężkich czasach. Tytułowym zielem na kraterze jest córka Wańkowicza, Krystyna, co autor wyjaśnia już na pierwszych stronach powieści: „Kiełkowanie. Wielkopolskie niemowlęctwo. Najpierw był embrion. Potem było w łonie matki zamknięte pulsujące życie. (…) Tak zapewne po wybuchu wulkanu ziele na kraterze puszcza ponownie pierwsze pędy z spopielałego gruntu — z trudem i niełatwo”.

„Ziele na kraterze” to opowieść o dziejowej zawierusze, o życiu młodego pokolenia, którego przedstawicielem jest właśnie Krystyna i o tym, jak wojna niszczy spokojny żywot każdego człowieka. Wzrastającym zielem na kraterze jest młode pokolenie, któremu przychodzi żyć w trudnych czasach. Z pewnością, gdyby nie wojna, miałoby szansę na ułożenie swoich spraw w sposób normalny. Niestety bezlitosna wojna wszystko zmienia, zmiany dotykają każdego.

Tytuł utworu jest swoistym paradoksem. Krater to „lejkowe zagłębienie na szczycie stożka wulkanicznego”. Jest to miejsce suche, spalone, zniszczone, spopielone. Nie ma tu urodzajnej ziemi,...

Podobne wypracowania