Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielki Inkwizytor - charakterystyka i znaczenie postaci i jej historii na podstawie książki „Bracia Karamazow”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wielki Inkwizytor w „Braciach Karamazow” Dostojewskiego to postać z opowiadania stworzonego przez Iwana Karamazowa. Jego zadaniem jest walka z heretykami w Kościele Katolickim. Wielki Inkwizytor działa w Hiszpanii, w Sewilli w szesnastym wieku, gdy działalność Inkwizycji przeżywa apogeum, a codziennie płoną stosy i giną dziesiątki osób.

Wielki Inkwizytor jest jezuitą, kardynałem, człowiekiem bardzo starym – liczy sobie prawie 90 lat. Jest wyniosły i wysoki, ma wyschniętą twarz i zapadłe oczy. Gdy do Sewilli przybył czyniący cuda Jezus Wielki Inkwizytor kazał go aresztować. Nocą w celi wygłosił mu swój monolog, zarzucając Jezusowi oszustwo i wprowadzenie ludzi w błąd. Twierdzi, że ludzie nie potrzebują wolności i wolnej woli, bo nie umieją z niej korzystać. Pierwszą rzeczą jaką chcą zrobić jest oddanie wolności komuś, kto pokaże im drogę postępowania i rozgrzeszy z występków. Przemowa Inkwizytora jest gorzkim wyznaniem człowieka pogodzonego z losem i swoją rolą, oszusta i cynika zarazem. Wielki Inkwizytor krytykuje Chrystusa i otwarcie wyznaje, że sam zajmuje się pocieszaniem i uspokajaniem ludzi, robieniem im złudnych nadziei na życie wieczne, by zapewnić im bezbolesne przejście przez życie.

Wielki Inkwizytor jest despotą,...

Podobne wypracowania