Mądrość w ujęciu biblijnej Księgi Mądrości oraz w wierszu „Zaklęcie” Czesława Miłosza - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Czesław Miłosz znany nam jest nie tylko jako laureat Nagrody Nobla, uniwersalny poeta, ale także filozof, moralista, tłumacz wielu zagranicznych tekstów - w tym Księgi Psalmów, Biblii oraz „Księgi Mądrości”. Był piewcą mądrości rozumianej jako wyważony, zdrowy rozsądek. Z mądrością chciał iść przez cale swoje życie. Uczynił ją bohaterem wielu jego liryków, na przykład słynnego wiersza „Zaklęcie”.
W wierszu tym mądrość jest stylizowana na najlepszy przymiot, jaki może posiadać człowiek. Mądrość jest tutaj przyrównana do rzeczy materialnych i bez cienia dwuznaczności, czy też niepewności wygrywa z nimi natychmiastowo. Dla Czesława Miłosza posługiwanie się mądrością, czyli zdrowym rozsądkiem jest jedyną możliwą drogą, jaką powinien podążać każdy człowiek.
Nie ma innej drogi. Wykorzystując mądrość, ludzki rozum, żyjemy w zgodzie nie tylko z samymi sobą, ale możemy też tak żyć z innymi. Mądrość sprzyja Prawdzie i Sprawiedliwości. Prawda i Sprawiedliwość wynikają z mądrości, bo mądrość to dobro najważniejsze. Mądrość brzydzi się oszustwem, nie znosi niesprawiedliwości, krzywdy oraz przede wszystkim kłamstwa. Mądrość nie jest splamiona żadną złą, negatywną cechą, daje za to dobroć i szczęście:
„Piękny jest ludzki rozum i niezwyciężony.
Ani krata, ni drut, ni oddanie książek na przemiał,
Ani wyrok banicji nie mogą nic przeciw niemu.
On ustanawia w języku powszechne idee”.
Podobną wizję mądrości mamy okazję widzieć w tłumaczeniu „Księgi Mądrości” Czesława Miłosza. Również i tutaj mądrość stoi ponad wszystkim. Jest równoznaczna jedynie z dobrem, które daje szczęście i spełnienie. Nie ma nic ważniejszego od mądrości, która swoim światłem, blaskiem oświeca wszystko i wszystkich. Mądrość to największa cnota, ważniejsza od wszelkiego ziemskiego dobytku, czy też dóbr materialnych, do których człowiek przywiązuje się zupełnie bezmyślnie. Mądrość jest czymś trwałym.
Wszelkie natomiast bogactwa, dobra materialne utracimy, gdy umrzemy. Mądrość jest nie tylko dobra, ale i użyteczna. Rozsądny człowiek powinien mądrość cenić, pielęgnować, dbać o nią. „Wszelkie dobra przyszły z nią razem do mnie i niepoliczone bogactwa wziąłem z jej rąk” - mądrość jest źródłem prawdziwego bogactwa, nie tego materialnego, ale duchowego, niewidzialnego, ale wyczuwalnego. Mądrość każdego człowieka rozwija duchowo, mnożąc dobro.
Mądrość w „Księdze Mądrości” w tłumaczeniu Czesława Miłosza to ostoja człowieka, bez niej trudno jest żyć. To ona kształtuje człowieka, tworzy go i wypełnia. Nie ma nic bardziej wartościowego od mądrości, która mnoży się, rozdziela, oddając jedynie dobro, sprawiedliwość. To źródło wszystkiego, co najlepsze. Mądrość należy mieć w sobie, aby móc być dobrym człowiekiem.
Zarówno wiersz Czesława Miłosza pod tytułem „Zaklęcie”, jak i tłumaczenie „Księgi Mądrości” tego samego autora to dwa, nieco odmienne spojrzenia na temat mądrości. W obu przypadkach widzimy wyraźne gloryfikowanie tego przymiotu. Jednoznacznie możemy twierdzić, że Miłosz w każdym przypadku jest gorliwym piewcą mądrości i ludzkiego rozumu.
Mądrość pomaga człowiekowi we wszystkim, jeżeli ten pragnie odbudować się duchowo. Jest źródłem i przyczyną wszystkiego, co dobre, sprawiedliwe, odpowiednie. Mądrość to jedyna poprawna droga życia każdego człowieka, zdaje się mówić polski poeta. Zachęca nas do podążania za nią, do samodoskonalenia się.
Podobne wypracowania do Mądrość w ujęciu biblijnej Księgi Mądrości oraz w wierszu „Zaklęcie” Czesława Miłosza - opracowanie
- Stanisław Ignacy Witkiewicz „Szewcy” - uniwersalny charakter dramaru
- Motyw potopu w literaturze - opracowanie
- Andrzej Frycz Modrzewski - biografia, życiorys
- Antoni Czechow „Mewa” - recenzja dramatu
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Motyw przyrody w „Panu Tadeuszu”. Opracowanie
- C.S. Lewis „Listy starego diabła do młodego” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie
- Flaubert - biografia, życiorys
- Mitologia - opis Hadesu
- Dzieje Apostolskie - pierwsi chrześcijanie - charakterystyka
- J.M. Barrie „Piotruś Pan” - recenzja książki
- Apostrofa - co to jest apostrofa? Definicja, funkcja, przykłady
- Katastrofizm w literaturze - „Dies irae” Kasprowicza, „Z lasu” Baczyńskiego, „Roki” Miłosza, „Żal” Czechowicza
- Mechanizm systemu totalitarnego w „Innym świecie” G. Herlinga-Grudzińskiego - Czy działał poprawnie? Uzasadnij swoją odpowiedź
- Cyprian Kamil Norwid „W Weronie” - interpretacja i analiza wiersza
- Henryk Sienkiewicz „Potop” - nawiązania Henryka Sienkiewicza do kultury sarmackiej
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka porównawcza Hrabiego i Sędziego
- Obraz życia w okupowanej Warszawie - rozwiń temat w oparciu o utwór „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego
- Francisco Goya „Kolos” - opis obrazu, interpretacja
- Tyrteusz - charakterystyka postaci i twóczości
- Charakterystyka bohatera „Kartoteki” Tadeusza Różewicza