Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblia - Listy Apostolskie - geneza, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Listy Apostolskie to kolejna, po Dziejach Apostolskich, część Nowego Testamentu. Listów jest dwadzieścia jeden. Ich autorami są apostołowie. Najwięcej, bo aż trzynaście listów, napisał św. Paweł. Są one adresowane do konkretnych odbiorców - konkretnych grup chrześcijańskich wymienionych w tytułach. Pozostałe osiem listów to tak zwane listy powszechne. Należą do nich: List do Hebrajczyków, którego autora nie znamy, List św. Jakuba, dwa listy św. Piotra, trzy listy św. Jana i List św. Judy.

Listy te powstawały jako próby wyjaśniania i głoszenia Słowa Bożego. Powstawały, gdy apostołowie odbywali swe podróże i ustanawiali nowe gminy wyznaniowe w miejscach, w których głosili nauki Jezusa. Później musieli jednak wracać lub udać się w inne miejsce. Listy były więc formą podtrzymania kontaktu z nowo ochrzczonymi, próbą podtrzymywania ich wiary.

Wszyscy autorzy Listów Apostolskich byli wcześniej Żydami, którzy przyjęli chrześcijaństwo i stali się żarliwymi głosicielami nauki Chrystusa. Z tego powodu odwołują się w swoich wyjaśnieniach często do starotestamentowych historii, symboli, do prawa żydowskiego. To był dla nich zabieg naturalny. Było to również uzasadnione tym, że większość...

Podobne wypracowania