Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Bracia Karamazow” - charakterystyka porównawcza braci Karamazow

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bracia Karamazow to tytułowi bohaterowie powieści Fiodora Dostojewskiego z 1880 roku. Jest ich trzech – Dymitr, Iwan i Aleksy. Wszyscy są synami Fiodora Karamazowa, najstarszy Dymitr pochodzi z pierwszego małżeństwa ojca, dwóch pozostałych z drugiego związku. Bracia na znają się – wychowywali się oddzielnie.

Dymitr ma 28 lat. Po rozpadzie małżeństwa Fiodora i Adelajdy Iwanownej wychowaniem chłopca zajęli się krewni jego matki, a potem wychowywał się on w Moskwie. Dymitr nie ma wykształcenia – nie ukończył nawet gimnazjum, ale jest wojskowym w stopniu oficerskim. Dymitr jest osobą porywczą, awanturniczą, gwałtowną. Wraca do rodzinnej miejscowości, by domagać się od ojca swojej części spadku, pozostawionego przez matkę. Dymitr i Fiodor - obaj porywczy i nieobliczalni - są do siebie podobni. Dymitr wielokrotnie grozi rodzicowi, domagając się pieniędzy. Na dodatek ojciec i najstarszy syn walczą o względy jednej kobiety – Gruszeńki. Zamordowanie Fiodora rozwiązałoby problemy Dymitra – pozbyłby się konkurenta i zyskał pieniądze na małżeństwo z ukochaną. Dlatego kiedy Fiodor zostaje zabity, automatycznie najstarszy z braci Karamazow staje się dla wszystkich podejrzanym.

Średni brat - Iwan, razem z najmłodszym Aleksym wychowywali się...

Podobne wypracowania