Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Echa leśne” - streszczenie skrótowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W lesie, wokół ogniska, zgromadziło się kilka osób – dymisjonowany generał Rozłucki, podleśny Guńkiewicz, geometra Knopf, pisarz gminny – Olszakowski, wójt Gała oraz narrator i jego ojciec. Powodem spotkania było wydzielenie części lasu, która zostanie dołączona do majątku dworskiego dzierżawionego przez rodzinę opowiadacza. Wszystko zostało pomierzone i przygotowane, jednak praca toczyła się bardzo opieszale. Podjęto decyzję, że tej nocy podział ma zostać ukończony.

Zgromadzonym dopisywały humory. Guńkiewicz wypił sporo herbat z arakiem, wójt Gała także nie skąpił sobie przyjemności. Nawet geometra Knopf, człowiek na co dzień uciążliwy i męczący, włączył się do rozmów. Nieco bardziej wstrzemięźliwy był pisarz gminny – Olszakowski – mistrz wszelkich przekrętów, zdzierca, ale człowiek bystry i przebiegły. Krępowała go nieco obecność generała Rozłuckiego. Był to już starszy mężczyzna, który ostentacyjnie afiszował się ze swoją polskością (co niekoniecznie mogło być mile widziane w tamtych czasach) i nawet w urzędach mówił w ojczystym języku. Teraz siedział, powoli spożywał potrawy i rozmawiał głównie z Guńkiewiczem i Knopfem.

Pomimo panujących ciemności, las żył. Z głębi...

Podobne wypracowania