Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alfred Szklarski „Tomek w krainie kangurów” - charakterystyka Tomka Wilmowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem powieści przygodowej „Tomek w krainie kangurów” Alfreda Szklarskiego jest Tomek Wilmowski - uczeń jednego z polskich gimnazjów pod okupacją rosyjską. Tomek chodzi do klasy czwartej. U nauczycieli ma opinię „polskiego buntowszczyka”. Uczy się bardzo dobrze, ale z powodu braku rosyjskiego ducha nie uważany jest za prymusa. Przez kolegów z klasy postrzegany jest jako odważny, sprytny bohater.

Swoją odwagą i sprytem wykazuje się, gdy ratuje z opresji kolegę z ławki - Jurka Tymowskiego. Na ostatnich zajęciach z geografii prowadzonych przez rosyjskiego zausznika Krasawcewa, udaje zagrożonego nie zdaniem Jurka. Odpowiada nawet na podchwytliwe pytania precyzyjnie, z wyobraźnią. Profesor, który nie wziął ze sobą okularów, chcąc, nie chcąc, musi postawić „Jurkowi” dobry stopień. Niestety podstęp wychodzi na jaw, ale i tak Tomkowi udaje się uratować Jurka.

Wilkowski to chłopak, który potrafi się mścić, walczyć o swoje. Ma odwagę pokazać światu, na co go stać, choć wychowywał się pod opieką nie rodziców, a cioci. „Od chwili śmierci matki był właściwie sierotą i nie wiadomo, co by się z nim stało, gdyby wujostwo Karscy nie wzięli go na wychowanie. Matka Tomka umarła...

Podobne wypracowania