Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tom „Pan Cogito” z 1974 roku, z którego pochodzi między innymi wiersz „Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz”, to próba określenia kondycji współczesnego człowieka. Pan Cogito, postać łącząca wszystkie utwory, tym razem analizuje wygląd swojej twarzy, poszukując w niej własnej tożsamości. Twarz jest wszak zwierciadłem duszy, nosi znamiona ludzkiego charakteru i doświadczenia. Każda twarz jest inna, wydawałoby się, że indywidualna, a jednak rozważania Pana Cogito nie upoważniają do takiego wniosku. Już pierwsze pytanie: „Kto pisał nasze twarze”, wskazuje, że twarz jest czymś danym człowiekowi. Niby jest jego własnością, ale nie od niego zależy. A jeśli nie od właściciela, to od kogo? Z tego pytania płynie też przekonanie, że twarz jest zapisem, nosi więc znamiona przeszłości, ale nie tylko przeszłości jednostki, ale całych pokoleń.

Pan Cogito sięga do samych początków życia: „(...) po kim mam podwójny podbródek/ po jakim żarłoku gdy cała moja dusza/ wzdycha do ascezy dlaczego oczy/ osadzone tak blisko wszak to on nie ja/ wypatrywał wśród chaszczy najazdu Wenedów/ uszy zbyt odstające dwie muszle ze skóry/ zapewne...

Podobne wypracowania