Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sławomir Mrożek „Szuler” - opowiadanie Mrożka jako tekst o wierze i życiu? - Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Uważam, że opowiadanie Mrożka można potraktować jako mądry tekst o wierze i życiu. W lekki i niepozorny sposób autor wyjaśnia nam mechanizmy działania ludzkiej psychiki i odkrywa uniwersalne prawdy.

Tytułowy bohater wprowadza trzech mężczyzn w grę, która ma udowodnić jego tezy. Otóż, twierdzi on, że człowiek, który na stracie jakiegokolwiek przedsięwzięcia przekonany jest o swojej słabości, nie będzie miał motywacji do walki i poniesie porażkę. Szuler wyróżnia się spokojem i pewnością siebie, przez co onieśmiela przeciwników. Są oni świadomi, że to wspaniały i wyborowy gracz i że nie będą z nim mieli najmniejszych szans. Tak też się dzieje. Mężczyźni mimo swojego talentu przegrywają każdą kolejkę gry. Pokazując kilka wydarzeń z życia graczy autor odkrywa przed nami prawdy o życiu i nas samych. Jeśli nie wierzymy w sukces naszych działań, nie mamy wiary w nasze umiejętności to jesteśmy z góry skazani na porażkę. Człowiek przegrywa kiedy przestaje wierzyć w siebie. Nie warto oceniać się przez pryzmat innych ludzi i wmawiać sobie, że jesteśmy od nich gorsi. Wszyscy posiadamy pewną wartość, niepowtarzalność, która pomoże nam zdobyć upragniony cel.

Szuler odkrywa przed nami także inną prawdę i rację. Uważa on, że...

Podobne wypracowania