Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sławomir Mrożek „Szuler” - opowiadanie Mrożka jako tekst o wierze i życiu? - Rozprawka

Uważam, że opowiadanie Mrożka można potraktować jako mądry tekst o wierze i życiu. W lekki i niepozorny sposób autor wyjaśnia nam mechanizmy działania ludzkiej psychiki i odkrywa uniwersalne prawdy.

Tytułowy bohater wprowadza trzech mężczyzn w grę, która ma udowodnić jego tezy. Otóż, twierdzi on, że człowiek, który na stracie jakiegokolwiek przedsięwzięcia przekonany jest o swojej słabości, nie będzie miał motywacji do walki i poniesie porażkę. Szuler wyróżnia się spokojem i pewnością siebie, przez co onieśmiela przeciwników. Są oni świadomi, że to wspaniały i wyborowy gracz i że nie będą z nim mieli najmniejszych szans. Tak też się dzieje. Mężczyźni mimo swojego talentu przegrywają każdą kolejkę gry. Pokazując kilka wydarzeń z życia graczy autor odkrywa przed nami prawdy o życiu i nas samych. Jeśli nie wierzymy w sukces naszych działań, nie mamy wiary w nasze umiejętności to jesteśmy z góry skazani na porażkę. Człowiek przegrywa kiedy przestaje wierzyć w siebie. Nie warto oceniać się przez pryzmat innych ludzi i wmawiać sobie, że jesteśmy od nich gorsi. Wszyscy posiadamy pewną wartość, niepowtarzalność, która pomoże nam zdobyć upragniony cel.

Szuler odkrywa przed nami także inną prawdę i rację. Uważa on, że nie należy podejmować jakichkolwiek działań, jeżeli nie wierzymy w ich powodzenie. Tak było w przypadku bohaterów. Cudzoziemiec przedstawił się jako szuler, który zawsze wygrywa w grze w karty. Bohaterowie wzięli udział w pojedynku, ale od początku zakładali, że nie mają szans, że gra na pewno zakończy się dla nich przegraną. Mimo iż posiadali predyspozycje do odniesieniu sukcesu, nie udało im się wygrać z mężczyzną. Może nawet nie starali się bardzo, ponieważ uważali, że jest to bez sensu a ich trud okaże się daremny. Utwór pokazuje, że nie warto tak myśleć, a utrata wiary w siebie to najgorsza rzecz, jaka może spotkać człowieka. Jeżeli podejmujemy się jakiegoś wyzwania, nawet tego najbardziej trudnego i z pozoru niemożliwego do wykonania , powinniśmy mieć chociaż odrobinę nadziei. Wiary w swoje umiejętności, możliwości, a nawet szczęście.

Jeszcze raz podkreślę, że uważam opowiadanie Mrożka za pouczający tekst o wierze i życiu. Człowiek nie powinien nigdy tracić wiary, nawet gdy sytuacja wydaje się być beznadziejna. Ważne, byśmy widzieli sens w podejmowanych działaniach i każdego dnia na nowo odkrywali swoją wewnętrzną moc.

Podobne wypracowania do Sławomir Mrożek „Szuler” - opowiadanie Mrożka jako tekst o wierze i życiu? - Rozprawka