Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Słonimski - wiersze, utwory. Charakterystyka twórczości Antoniego Słonimskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antoni Słonimski zapisał się w historii literatury jako wybitna postać międzywojnia. Był nie tylko znakomitym poetą, ale również publicystą, dramatopisarzem, prozaikiem. Komentował także dzieła innych twórców, będąc krytykiem teatralnym.

Twórczość poetycką Słonimskiego możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich, parnasistowski, cechuje się kunsztowną budową utworów. Ich tematyka oscylowała wokół sztuki i zagadnień związanych z osobą artysty. Tę problematykę podejmują wiersze zamieszczone w tomach „Sonety” oraz „Harmonie”. Drugi etap, to z kolei poezja oparta na estetyce ekspresjonistycznej („Czarna wiosna” i poemat „Oko za oko”).

Podróże zagraniczne, które poeta odbył, utwierdziły go jeszcze bardziej w uczuciach patriotycznych, które żywił w stosunku do Polski. Mógł porównać swoją ojczyznę z innymi krajami i przekonać się, że kocha swoją ojczyznę. Niestety nie można powiedzieć, że miłość owa była w pełni odwzajemniona. Jako że Słonimski z pochodzenia był Żydem, doświadczał wielu przykrości ze strony rodaków pochodzenia polskiego. Wyraz uczuciom, jakie towarzyszyły mu z tego powodu, dał w wierszu „Smutno mi Boże”. Poeta...

Podobne wypracowania