Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - Elżbieta Biecka jako żona, matka. Portret psychologiczny Elżbiety Bieckiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Elżbieta Biecka jest jedną z głównych postaci pojawiających się w „Granicy”. Stworzony przez Nałkowską portret psychologiczny kobiety sprawia, że trudno ją jednoznacznie ocenić.

Biecka pochodziła z mieszczańskiej rodziny, nie wychowali jej jednak rodzice. Rozwiedli się bardzo wcześnie, co sprawiło, że Elżbieta jako młoda dziewczyna niezmiernie tęskniła za szczęśliwym życiem w pełnej rodzinie. Jej matka była osobą używającą życia, nawiązywała liczne romanse i podróżowała po świecie. Elżbietę wychowała ciotka, Cecylia Kolichowska. Te wydarzenia odcisnęły piętno na psychice młodej dziewczyny, dla której życie od samego początku nie było zbyt szczęśliwe. Biecka nie potrafiła okazywać uczuć. To, że kochała ciotkę, zrozumiała dopiero po jej śmierci. Skąd jednak miała brać przykład? Rodzice nie wychowywali jej, więc któż miał ją przytulić, pocieszyć, podtrzymać na duchu?

Wyrosła na rozsądną i wykształconą kobietę. Potrafiła okazywać współczucie innym, natomiast oschłość w jej sposobie bycia pozostała. Nie zaznawszy w dzieciństwie miłości, była wręcz spragniona uczucia i cieszyło ją zainteresowanie jej osobą ze strony Zenona. Została jego narzeczoną, zbyt łatwo jednak wybaczając mu nielojalność. Być może bała się samotności...

Podobne wypracowania