Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy „Pan Tadeusz” uszczęśliwił Skawińskiego („Latarnik”)? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Postać Skawińskiego z opowiadania Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik” odzwierciedla losy wielu Polaków z przełomu XIX i XX wieku: pozbawieni własnej ojczyzny, skazani na wieloletnią tułaczkę z powodu swej działalności politycznej lub trudnej sytuacji osobistej, imali się rozmaitych zajęć w nieraz bardzo odległych od siebie częściach świata, tęskniąc nieustannie za swym prawdziwym domem, pełniącym w ich wyobraźni rolę raju utraconego.

Podobnie Skawiński – w młodości oddany żołnierz, całe swe dorosłe życie spędził na przemian na dorabianiu się majątku i traceniu go kolejno w Afryce, Indiach i Brazylii, by pod koniec życia osiąść w Stanach Zjednoczonych w poszukiwaniu odrobiny spokoju. Zwolniona nieoczekiwanie posada latarnika w miasteczku Aspinwall niedaleko Panamy dawała nadzieję na stabilizację i odpoczynek po trudach tułaczego życia, o którym Skawiński mógł teraz rozmyślać w samotni maleńkiej wysepki. Latarnia uznawana przez innych za więzienie ze względu na konieczność stałego przebywania w jej pobliżu stanowiła dla bohatera wyzwolenie od kolejnych wyroków kapryśnego losu, który przez wiele lat przeganiał go z miejsca na miejsce, czyniąc jałowymi wszelkie wysiłki, jakie podejmował w celu zbudowania swojego życia na nowo.

Z...

Podobne wypracowania